ÇİFTÇİLER MEYDANA İNDİ

Harun SAK
20 Haziran 2022
0
    
294

Mazot, gübre, tohumdan sonra çiftçiye bir darbe daha geldi. Sulama suyuna yapılan yüzde 110‘luk zammın ardından çiftçiler meydana indi. Artan maliyetlerden şikayet eden çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi'ye seslendiler.

    Artan maliyetler nedeniyle beli bükülen çiftçiye bir darbe daha geldi. Yüksek maliyetler karşısında üretemez hale gelen çiftçiler, son olarak sulama suyuna yapılan yüzde 110 oranındaki zamma isyan etti.

   Yenişehir’de çiftçiler, “Toprak boşta çiftçi borçta”, “Destek verin üretelim, ithalata son verin”, “Biz üretmezsek Türkiye aç kalır”, “Köylü milletin efendisidir” dövizleri ile yapılan su zammının Bakanlık tarafından geri alınmasını istedi.

   Artan maliyetlerden şikayet ederek Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye seslenen bir çiftçi, “Mazot pahalı, gübre pahalı artık. Devlet bize yardımcı olsun. Tarım Bakanım, rica ediyorum bize yardımcı ol. Bildiğiniz gibi değil, biz ikişer bin lira aylık alıyoruz. Bununla ne yapabiliriz? Tarım Bakanım ne olur bu senelik bizden su parasını bizi kurtaracak şekilde alın ki mağdur etmeyin.” dedi.

   Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sadi Aktaş, şöyle konuştu:

   ‘Pandemiye rağmen siz çiftçilerimiz 84 milyon vatandaşımızı doyurmak için zarar etseniz de üretmeye devam ettiniz. Bugün dünyada aç kalma korkusu yaşanırken biz halen ‘ülkemizi doyuracağız’ diyoruz. Biz üretimden çekilirsek ‘ülkedeki herkes sıkıntı yaşayacak’ diyoruz. Artan maliyetlere rağmen üretmeye devam ediyorsak karşılığında para kazanmamız gerekiyor. Para kazanamadığımız için buradayız. Dünyadaki üretim yapan insanlar, ‘ben sıkıntıdayım’ demiyor. Üretirken para kazanıyor. Biz ise zarar ediyoruz’ dedi.

   “Bu Sulama Birliği’ni bizler kurduk” diyen Aktaş, “Beni aradılar dediler ki, ‘Başkanım biz zarar ediyoruz. Zam yapmamız lazım’ tamam da bu zammı yaparken yapılan yüzde 110‘luk zam yapın demedik ki. Suyu 26 kuruştan 56 kuruşa çıkardınız. Bu zamlar çiftçi için çok kötü bu şartlarda üretim yapamaz hale geldik. Yapılan zammın geri alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

   Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Çiftçi bu maiyetlerle üretim yapamaz hale geliyor. Dünyayı doyuracak denen Türkiye, yakında kendini doyuramayacak. Çünkü çiftçi üretim yapamayacak. Boğazköy Barajı’nda üretilen elektrik, elektrik satıcısına kaç liradan veriliyorsa bize de o fiyattan verilmeli. Böyle olursa çiftçi biraz olsun maliyetleri geri çekebilir. Bunun yanı sıra hükümetimiz çiftçiye, dönüm başı mazot desteği vermeli. Bunu da kredi kartları gibi kartlarla çözümlemeli. Bir çok arkadaşımız maiyetler yüzünden ekim yapamadı. Biz buraya protesto için gelmedik. Biz buraya destek istemeye geldik. Lütfen artık sesimizi duyun.

 

 


Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler