ÖZEL HABER  MESAJLARINI RESİMLE VERİYOR

MESAJLARINI RESİMLE VERİYOR

Yenişehirli ressam ve vitray sanatçısı Seda Sarı, vermek istediği mesajları resimle ve vitrayla verdiğini belirtti.

1988'de Yenişehir’de doğan ve 2013 Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden Mezun Olan Seda Sarı, çalışmalarını Yenişehir’de evinin üstünde kurduğu mütevazi atölyesinde sürdürüyor.

   Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici ve Milli Eğitim Müdürlüğünde sözleşmeli öğretmenlik yaptığını belirten Seda Sarı, resim çizmenin ve vitray yapmanın kendisini dinlendirdiğini belirtiyor. Sarı ayrıca vermek istediği sosyal mesajları da resim çizerek verdiğini dile getiriyor.

   Evinin üstündeki atölyede resim kursları verdiğini belirten Seda Sarı, ‘Şu an Vitray, Ebru, Kara Kalem, Yağlı Boya, Akrilik gibi çeşitli kurslar veriyorum. Ancak ağırlıklı olarak vitraya daha çok ilgiliyim. Bu zamana kadar bir çok sergim oldu. Yaşadığım ilçede de pandemi sonrası karma bir sergi yapmayı hedefliyorum. Bunun yanı sıra dövme de yapıyorum’ dedi.

   Vitray sanatını Yenişehir’de sevdirmeyi amaçladığını belirten Sarı, Vitray ile ilgili de bilgi verdi.

   Seda Sarı, ‘Vitray renkli camların belli bir kompozisyon düzeni içinde bir araya getirilmesi ile yaratılan sanat tekniğidir. Kısaca Cam süsleme sanatıdır.

Camın yumuşak ve işlenebilir bir malzeme olma özelliği, renkleri, transparanlığı sayesinde, çok sayıda teknikle, çeşitli enstrümanlar kullanarak büyüleyici eserler yaratmak mümkündür. Tasarımlar hayal gücüyle sınırlıdır. Sanatçının bilgi, becerisi, emeğiyle yaratılan eserler bulunduğu mekânın özellikleri ve ışığının katkısıyla değerini arttırır.

20 yy başlarından itibaren vitray sanatı süsleme, yapım ve kalıp yöntemlerinde önemli değişiklikler meydana getirildi. Dini konulu vitray desenlerinin ve kullanım amaçlarının dışına çıkılmaya da başlandı. Kullanım yerleri de değişkenlik göstermeye başlandığı gibi seri üretimli vitray yapımlarına da başlandı. Önceleri sadece sanatçıların işi olan vitraycılık atölye hatta fabrika üretimleri şekline de dönüştü. Dini konulu süslemelerin yerini Manzara, insan figürleri, zarif bezemeler, çiçek motifleri ve geometrik desenler alamaya başladı.

Vitray sanatında yeni ve dekoratif tekniklerle geliştirildi. Bu tekniklere farklı olarak Amerika da New York’lu ünlü tasarımcı Lois Comfort Tiffany vitray sanatı için farklı bir uygulama tekniği geliştirdi. Kurşun çubuklar yerine bakır folyo şeritler kullanmaya başladı. Ayrıca bazı farklı cam türleri geliştirdi. Opal, renkli opal ve sedefli camlar gibi.

Kullandığı camlar ve tekniği ile çok farklı aydınlatmalar da ortaya çıkardı. Vitray , artık dini ve görkemli yapılarda kullanılan bir süsleme olmaktan çıkıp evler , salonlar, vb için dekoratif unsur şeklinde de kullanılır hale geldi’ dedi.

   Seda Sarı ayrıca, kursa katılmak ve resim ile ilgili bilgi almak isteyenler için 0534 636 7269 nolu telefondan kendisini aramalarının yeterli olacağını sözlerine ekledi.

 

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2021

Bu haber 485 defa okunmutur


YORUMLAR (1 yorum)

  1. Şeyma 26 Ocak 2021, 19:20

    Başarılarınızın devamını diliyorum genç sanatçılar toplumun güzel yüzü her daim her şey gönlünüzce olsun Seda Hanımı tanıdığımıza sevindim 😍

YE OLMADAN DA YORUM YAPABLRSNZ