ETKİNLİKLER  UYUYAN DEV UYANIYOR

UYUYAN DEV UYANIYOR

Yerelin Turizmle Tanışması ve Unutulmuş Zanaatların Canlanması isimli proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından kabul edildi. Bu projenin kabul edilmesini, Yenişehir Kaymakamı Samet Ercoşkun bir toplantı ile basına duyurdu.

Bu proje ile birlikte, Tarihi Sinan Paşa Külliyesi(Kurşunlu Hanı)’nin restorasyon çalışması yapılacak. Ayrıca, Osmanlı mutfağının yaşatılması, tanıtıcı ürünlerin üretilmesi(çinicilik-süsleme, kilim dokuma, el sanatları ve hüsn-ü hat sanatı gibi) tanıtılması ve pazarlanması, istihdam sağlanması, sosyal kalkınma, turizmde çeşitlilik, sürdürülebilir çevre ile Yenişehir’in tarihi ön plana çıkarılmayı hedefleniyor.
      Yenişehir Kaymakamı Samet Ercoşkun, BEBKA’nın sanayi ve turizm alanında proje çağrısı yaptığına dikkat çekerek, “biz Yenişehir’de tarihi ve turizmi canlandıracak bir proje seçtik. Bu doğrultuda projemiz hazırlandı ve kabul edildi” dedi. Bu proje ile birlikte turizme nasıl artı değer katılabileceğinin düşünülmesi gerektiğini söyleyen Samet Ercoşkun, herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.
       Bu projenin hayata geçirilmesinin toplam maliyetinin 119 bin TL olduğunu, bunun 98 bin TL’sinin BEBKA tarafından karşılandığını ifade eden Samet Ercoşkun, geri kalan paranın yerelin katkısı ile karşılanacağını ifade etti. Projenin 2010 yılı projesi olduğunu söyleyen Ercoşkun, çok geçmeden projeye başlanılacağını sözlerine ekledi. Proje kapsamında birçok alanda kursların açılacağını anlatan Samet Ercoşkun, “kursumuzu başarı ile bitiren kursiyerlerin yapacakları işlerle birlikte ailelerine de katkı sağlayabilecekler” dedi.
       Proje toplam 12 ayda bitirilmesi planlanıyor. 12 ay bitiminde beklenen sonuçlar, Osmanlı Devleti’nin ilçemizde tek mirası olan tarihi Sinan Paşa Külliyesi (Kurşunlu Han) ’nin eski ihtişamına geri dönmesi, en az 72 katılımcıya 6 farklı alanda 4 aylık, toplam 1920 saat teorik ve uygulamalı eğitim verilmesi, Osmanlı mutfağının yeniden canlandırılması, yörenin sosyokültürel olarak gelişmesi, üretilen ürünlerinin sergilenmesi ve pazarlanması, etkin bir görünürlüğün ve tanıtımın sağlanması, konu ile ilgili ilçe, köy ve paydaşların bilgilendirilmesi, istihdam sağlanması planlanıyor.
      Bu projede, Yenişehir Kaymakamlığı, Yenişehir Belediye Başkanlığı, Uludağ Üniversitesi Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu, Yenişehir Ziraat Odası, Yenişehir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mesleki Eğitim Merkezi, Yenişehir Halk Eğitim Merkezi, Yenişehir Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Hatuniye Kültür Eğitim Vakfı yer alıyor.
     Projenin hazırlanmasında görev alan M.D.H Danışmanlık Hizmetlerine ayrıca teşekkür eden Yenişehir Kaymakamı Samet Ercoşkun, başka projelerinde sunulacağını ifade etti ve herkese bir kez daha teşekkür ederek, Yenişehir’in bu anlamda ilk projesinin hayırlı olmasını temenni etti.
UYUYAN DEV UYANIYOR
     Toplantıya katılan Gazeteci ve Yenişehir Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Harun Sak, yaptığı konuşmada projenin çok önemli bir proje olduğunu, uyuyan dev’in uyandığını belirtti. Harun Sak, “Yenişehir’in tarihi yapısını ön plana çıkartmak son derece önemlidir. Bu nedenle bu projeyi önemsiyorum. Bu proje sayesinde uyuyan dev uyanmıştır. İnşallah bu proje sayesinde ilçemizin tarihi özelliği ön plana çıkacaktır” dedi.

Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2011

Bu haber 4249 defa okunmutur


YORUMLAR (0 yorum)

YE OLMADAN DA YORUM YAPABLRSNZ