KİMDİR BU YILMAZ GÜNEY?

KİMDİR BU YILMAZ GÜNEY?

Ömer Faruk DEMİRA
04 Nisan 2022
0
    
676

Gerçek ismi Yılmaz Pütün olan Yılmaz Güney, Adana doğumludur. Türk sinema oyuncusu, yönetmen ve yazardır. Birçok sinema oyunu ve kitapları vardır. Bu yazımda sizlere Yılmaz Güney’in biyografisinden daha çok fikirlerini ve gerçekleştirmiş olduğu hadiseleri anlatmak istiyorum.

   Çirkin Kral lakabıyla bilinen Yılmaz Güney, “Endişe” filminin çekimi için gittiği Yumurtalık ilçesinde, arkadaşlarıyla gazinoda eğlenmeye gidiyor. O esnada Adana’nın Yumurtalık ilçesinde hakim olan Sefa Mutluyla bir münakaşa yaşıyor. Bu tartışma sırasında Yılmaz Güney, hakim Sefa Mutlu’ya silah doğrultarak başından vuruyor ve Sefa Mutlu orada vefat ediyor. Yaşanılan olayla ilgili farklı ağızlardan birçok görüş öne sürülmektedir. Olayın nasıl geliştiği tam olarak kanıtlanamasa bile bir hakimi vurarak şehit ettiği gerçeği asla göz ardı edilemez. Bu olaydan sonra 13 yıl hapis cezasına çarptırılan Yılmaz Güney, 5 yılı doldurduktan sonra evci iznine çıktığı sırada cezaevine dönmeyerek Paris’e kaçıyor. Ölmeden önceki son konuşmasında sözde Kürdistan propagandası yaparak “Kendi toprağımızda kendi bayrağımızla özgür Kürdistan’da yaşamak istiyoruz.” ifadeleri kullanarak teröre yakınlığını kanıtlarıyla bizlere sunmuş oluyor. Bununla da kalmayarak sözlerine devam eden Yılmaz Güney şu ifadeleri kullanıyor: “Bugün Kürdistan’ın çeşitleri bölgelerinde, dağlarda sömürgecilerin baskılarına karşı bu uğurda şehit düşenleri kalbimizde yaşatıyoruz ve yaşatacağız.” dediği ise kayıtlar altında. Bu sözlerine dayanarak Kürdistan ifadesine başvurması, teröristlere de şehit gözüyle bakması, Yılmaz Güney’in kime ve neye hizmet ettiğini açıklar niteliktedir.

   Yılmaz Güney’in terör sempatizanı olmakla birlikte gerçekleştirmiş olduğu birçok farklı olayı da mevcut. 60’lı yıllarda çoğumuzun tanıdığı oyuncu Nebahat Çehre ile 1 yıllık evlilikleri oldu. Ateşli silahlara yakınlığı ile bilinen Yılmaz Güney, bu işi oyuna dökerek Nebahat Çehre’nin başına bardak koyup ateş ettiği, bununla da kalmayıp eşine şiddet uygulayarak dövdüğü gerçekleri ortadadır. 1 Sene süren şiddet evliliğinden sonra dayanamayıp ayrılan Nebahat Çehre, Yılmaz Güney tarafından arabayla ezilme girişimine de maruz kalmıştır.

   Yılmaz Güney, bazı kesimler tarafından neredeyse tapınılan bir kişiliktir. Yılmaz Güney’in sanatçı kimliği bu yaptıklarının önüne asla geçmemesi gerekmektedir. Usta bir sinema oyucusu ve yazar olsa bile bu yaptıkları asla meşrulaştırılmamalıdır. Sözde Kürdistan’ı savunan, terör örgütü PKK’ya methiyeler düzen, eli kanlı teröristlere şehit diyen ve bunlarla kalmayıp bir hakimin katili olan Yılmaz Güney’e iyi niyet göstergesi, bu topraklar uğruna canını veren binlerce şehidin kemiklerini sızlatır.

 

 


Yazar

Ömer Faruk DEMİRA


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler