Ayırt edebilene..

Artık her yerdeler. Bir zamanların hayali icatı profosyonel fotoğraf makinaları şimdi çocukların oyuncağı oldu. Abartılı özçekimlere malzeme oluyor. İşin komik tarafı bu işi sahalarda yapan gerçek habercilerin ellerindeki makinaların  hiçbirinin gerçek işlevi yok.  Ellerine en iyi fotoğrafı getirmeleri için tutuşturulan muhabirler, kameramanlar kılı kırk yararak fotoğraf çekmeye çalışıyorlar. Bu da işte dönen devrin   zıtlığı olsa gerek. Haliyle gören gördüğünü çekiyor, çeken çektiğinin iyi olduğunu düşünüyor, herkes başımıza haberci kesiliyor. 


Hep birşeylerin çok hızlı ve abartılı büyümesinden, ilerlemesinden korkmuşumdur. Evet, hiçbirimiz ana akım medya başta olmak üzere pek çok medya kurumunun güvenilirliğini tartışmak istemez. Gözümüzünüz gördüğünü ,yaşadığımızı biz biliriz. Hiçbirini unutmadık. Ama iyi ile kötüyü, gerçek ile doğruyu hala ayırt etmeye çalışan, birilire var.İşin içinde biri olarak bunu biliyorum.  O yüzden siz siz olun asla yerel haberleri, yerel habercileri es geçmeyin. Bir haberi izlerken ya da okurken kimin yaptığına bakın. Sonra eleştirin . 

Hazır sektör demişken, bizim hemen arkamızdan gelen şevkli arkadaşlar adına üzgünüz. Sebebi iletişim fakültelerinde pratik medyacılığın ana temellerine dair hiçbir bilgi aktarımı yapılmıyor oluşu. Bizzat deneyimlediğim pek çok örneği paylaşmayı sürdüreceğim.

Huzurla kalın.

Bu haber 1179 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ