KİLO VERMEK ASLINDA ÇOK KOLAY

Uzun zamandan beri fazla kilolarınızdan mustarip olabilirsiniz, belki bir kaç kez kilo verdiniz ve geri aldınız ya da veremem, bu kilo bana yapıştı düşüncesi ile hiç yeltenmediniz bile. Tüm olumsuz düşüncelerden kurtulun çünkü aşmanız gereken en büyük ve önemli engel sizin kendinize olan güvensizliğiniz. Oysaki kilo vermenin ilk basamağı karar vermek ve kendinize inanmaktır.

 Birinci basamak tamam, ikincisi ise hedef belirlemek. Kendinizi görmek istediğiniz kiloyu belirleyin. Bu hedef kilo belirlenirken yaşınız, boyunuz, cinsiyetiniz, vücut yağ-kas oranınız gibi pek çok faktör göz önüne alınmalı. Çok kaba bir ölçüm ile boyunuzun 5-6 basamak altını düşünebilirsiniz. Örneğin boyununuz 160 cm ise ideal kilonuz ortalama olarak 54-55 kg diyebiliriz. Hedef belirlerlen dikkat edilmesi gereken nokta ise, onu küçük parçalara bölmek.  Özellikle 20-30 kg gibi fazla miktarda kilo vermeniz gerekiyorsa bunu mutlaka yapın. İlk olarak hedefiniz 5 kg vermek olsun mesela. Küçük hedeflerinize ulaşmak sizi mutlu edecek ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

Üçüncü ve temel adım tabi ki,  beslenme alışkanlıklarınız ve bazal metabolizma hızınıza göre size özel bir beslenme programı uygulamak. Kişiye özel beslenme programını oluştururken, mevcut hastalıklarınız ve yaptırdığınız kan tahlili de göz önüne alınarak, yüksek veya düşük değerlerinize uygun bir liste düzenlenmelidir.

Bunun aksine, zayıflamak için kendinizi aç bırakır, ekmeği ve karbonhidratları hayatınızdan çıkarırsanız vücut çalışmak için yeterli enerjiyi bulamaz ve kendini yemeye başlar. Tartıda kilo veriyor gözükseniz dahi verdiğiniz kilo çoğunlukla kas ve vücut suyu olur. Kendinizi halsiz ve bitkin hissedersiniz, bunun yanında halk arasında sıklıkla kullanılan tabir ile yüzünüz çöker.

Oysa tüm besin ögelerini içeren dengeli ve yeterli bir beslenme programı ile aç kalmadan, sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve bu beslenme tarzını benimseyerek devam ettirirseniz hayatınız boyunca zinde ve fit kalmayı başarabilirsiniz. Burada yapmamanız gereken şey ise fazla kısıtlayıcı bir yeme davranışı sergilememek. Arada yaptığınız küçük kaçamaklardan pişman olmadan, dengelemeyi öğrenerek sağlıklı beslenme modelini tüm hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz bir hale dönüştürebilirsiniz.

Başta da söylediğim gibi ilk ve en önemli adım inanç ve istek. Gözünüzde kilo vermeyi büyütmeyin. Kendinize her zaman başaracağınızı, bunun sizin için çok kolay bir eylem olduğunu hatırlatın. Gelen danışanlarımın bunu bizzat tecrübe ettiklerini ‘’kilo vermek aslında ne kadar kolaymış’’, ‘’ hiç aç kalmıyorum’’, ‘’kendimi daha enerjik, zinde hissediyorum’’ gibi geri dönüşleri ile görüyorum.  Siz de bu üç adım ile fazlalıklarınızdan kurtulun ve daha sağlıklı, enerjik bir yaşam sürün. Sağlıkla kalın.

Bu haber 1719 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ