TÜM KÖŞE YAZILARI  Saniye GÜRLER

OTİZM

OTİZM

Otizm spektrum bozukluğunu karakterize eden en belirgin özellikler sosyal iletişim becerilerinde yaşanan güçlükler, sosyal etkileşim ve oyun gelişimindeki sorunlar ile sınırlı/yinelenen ilgi ve davranışlardır.

   Bu alanlarda yaşanan güçlükler otizmin tanılanmasında dikkate alınan en temel unsurlardır. Dolayısıyla, bu alanlardaki becerileri geliştirmeye ve sorunları gidermeye yönelik çalışmalar otizmli bireylere sağlanan hizmetler arasında öncelikli ve önemli olduğu düşünülen çalışmalardır.

   Ancak, otizmin tanılanması sırasında doğrudan dikkate alınmasa da otizmli bireylerin bir bölümü tuvalet, kişisel temizlik ve bakım, giyinme, tuvalet kullanma ve beslenme becerileri gibi kendi gereksinimlerini karşılamaya yönelik becerileri öğrenmekte güçlükler yaşayabilmektedir. Bu becerilere kısaca öz bakım becerileri denilmektedir.

   Otizmli bireylerin iletişim ve sosyal etkileşim gibi otizmle doğrudan ilişkili alanlardaki gelişimlerinin yanı sıra, kendi gereksinimlerini olabildiğince bağımsız karşılayabilmek için gereksinim duydukları öz bakım becerilerini öğrenmeleri yaşam kaliteleri üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratacaktır. Bu beceriler insanoğlunun yaşamında yer alan en temel ve işlevsel beceriler arasındadır. Tuvalet, kişisel temizlik ve bakım, giyinme ve beslenme becerileri gibi öz bakım becerileri tüm insanlar tarafından her gün defalarca bir rutin halinde sergilenmekle birlikte; insanın sağlığı, sosyal kabul düzeyi ve benlik algısı üzerinde önemli etkiler göstermektedir. Öz bakım becerileri bireyin kendisi tarafından yerine getirilemediğinde, sağlıklı kalabilmesi için başkalarının desteğine gereksinim duyulur. Dolayısıyla, öz bakım becerilerini başkalarının desteğine gereksinim duymaksızın bağımsız bir şekilde karşılayabiliyor olmak, tüm insanların yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.    

   Bütün bunların yanı sıra, öz bakım becerilerini kullanabiliyor olmak otizmle doğrudan ilişkili olan ya da olmayan birçok alanda yapılacak çalışmalar ve sağlanacak gelişmeler için de güzel bir zemin hazırlar. Örneğin, insanlar yemek zamanlarında beslenme becerilerinin yanı sıra birçok iletişimsel ve sosyal davranış da sergiler. Yemek zamanları çok çeşitli sosyal etkileşimlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan fırsatlara dönüştürülebilir. Çocukların gömleklerinin düğmelerini iliklerken, pantolonlarının fermuarını çekerken farkında olmaksızın alıştırma yaparak geliştirdikleri el-göz koordinasyonu ve diğer küçük kas becerileri yazmayı öğrenirken onlara oldukça yararlı birikimler sağlayabilir.

Bu haber 424 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ