TÜM KÖŞE YAZILARI  İhsanur ÖMÜR

EVİNİZDEKİ BİTKİLER KIŞA HAZIR MI?

EVİNİZDEKİ BİTKİLER KIŞA HAZIR MI?

Bizler gibi evimizdeki bitkilerin de bir kış hazırlığına ihtiyaçları vardır.

   Yaz sıcaklarında en fazla ve gözle görülür bir gelişme gösteren bitkiler, bu gelişmeyi sıcaklık düşmeye başladığında durdurmaya başlarlar. Sonbahar mevsimi, bitkiler için kışa hazırlık mevsimidir. Özellikle kasım ayı toprakla ilgili işlerle uğraşmak için en uygun aydır.

Kış aylarında dikkat edilmesi gereken hususlar ve oluşabilecek başlıca sorunlar şunlardır; susuzluk, aşırı su, aşırı soğuk, kuru hava, gübre, ilaçlama.

   Susuzluk ve aşırı su ev bitkilerinde en sık rastlanan sorundur. Bu sorun saksının altının delik olup olmaması ve bulunduğu konum ile doğrudan ilişkilidir. Kışın bitkilerin gelişimi yavaşladığı için daha az su ile idare edebilirler aksi takdirde bitki hastalıklı olur veya direk çürür.

   Aşırı soğuk ve kuru hava sorunu da doğrudan hava akımı ile ilgilidir. Aynı zamanda kışın sabah ve akşam ısı farklarının yüksek olması da bitkiyi olumsuz etkiler. Hava akımından çabuk etkilenen ev bitkileri, kapı ve pencere açıkken önünde fazla bulundurulmamalıdır aksi takdirde bitki şoka girer. Yine aynı şekilde ev içerisindeki kuru klima havası bitkiye zarar vermektedir. Bu kuru soğuktan etkilenirlerse yaprak uçlarından kurumaya başlayıp kuruma tüm gövdeyi sarar ve bitkiniz nefes alamaz hale gelir.

   Gübre, saksı değişimlerinden sonra yapılması gereken hususlardan biridir. Bitkinin gelişim döneminde ise 15- 20 günde bir yapılması da mümkündür. Ama gübre gereğinden fazla kullanılırsa bitkiye kuvvetli geleceğinden bitkiyi kaybetme riskimiz de yine olasıdır. Yine aynı şekilde kışın gübreleme kesinlikle yapmamalısınız bu da bitkiyi kaybetmeye yol açabilir.

Bitki kökleri zarar gördüğünde ya da hastalandığında ise ilaçlama yaparak bitkinizi eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Bitkiniz 5- 6 ay içerisinde de yeni saksıya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla sağlıklı bir gelişim için senede en az iki kez saksı ve toprak değişimi yapılması gerekmektedir.

   Yapraklı bitkiler için durum böyleyken son zamanların popüler iç mekan bitkilerinden kaktüs ve sukulentler içinde durum pek farklı değildir. Yapraklı bitkilerden en büyük farkları ise içerisinin su dolu olmasıdır. Dolayısıyla fazla su problemi en çok ve en riskli bitki gruplarındandır. 

   Bu bitkiler 10 derecenin altındaki bir sıcaklıkta korunmaya ihtiyaç duyarlar. Balkon veya bahçedeyse içeri alınmalı veyahut üstü örtülmelidir. Aynı zamanda sulamayı azaltmalısınız yoksa nemli toprak donar ve bitki kökü çürümeye başlar. Bitki içeri alındıktan sonra da direk sıcak bir ortama getirilmemelidir. Hafif serin bir ortamda kalıp serinliği tanımalıdır ki baharda kaktüslerin çiçek açtığını yeniden görelim.

   Yeşil yapraklı bitkilerde olduğu gibi kaktüs ve sukulent grubunun da kışın gübrelenmemesi gerekir. Çünkü bu grup bitkileri kışın uyur ve herhangi bir bakım istemezler. Sulamayı da en aza indirgemezsek bitkimizi kaybetmemiz çok olası bir durumdur. Çok sık rastlanan bu sorun için de bitkilerinizi gerekenden büyük bir saksıya geçirip drenajı yüksek bir toprak kullanırsanız bu riski en aza indirgeriz.

   Onların da bizim gibi birer canlı olduğunu unutmamalıyız. Neye ihtiyacı olduğunu bir şekilde onlar da dile getiriyorlar. Toprağa, havaya ve suya olan ihtiyacı kadar sevgiye de ihtiyaçları vardır. Bitkilerinizi seve seve büyütün.

Bu haber 312 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ