DOĞA ÖLÜYOR FARKINDA MISINIZ?

DOĞA ÖLÜYOR FARKINDA MISINIZ?

Hiç düşündünüz mü bilmem ama bizim için yaratılmış olan doğalı kendi ellerimizle her gün öldürüyoruz.

   Kuşlar ölüyor, kurtlara ölüyor, balıklar ölüyor, ağaçlar ölüyor, toprak ölüyor. Ve insanlık her geçen gün ölüme daha fazla yaklaşıyor,

   Yenişehir’de her yıl birden fazla balık ölümleri ile ilgili haberler yaparız. Haber çıkar, birkaç kişi haberin altına yorum yazar, birkaç kişi üzülüp ah vah eder ve konu kapanır gider.

   Yine öyle olacak. Bu kez ilginçtir Kocasu’ da değil Çardakköy ile Çeltikçi arasında bulunan derede binlerce balık öldü gitti sessiz sedasız.

   Biz gazeteciler yine haber yaptık. Haberlerin altına yine birileri yorumlar yaptı, birkaç kişi gerçekten üzüldü ah vah etti ve konu bir başka balık ölümlerine kadar kapanıp gidecek.

   Neden böyle olduğunu size söyleyeyim mi?

   Samimi değiliz çünkü hiç birimiz.

   Bu gün eğer yer altından maden çıkarmak için yer üstündeki zenginliklerimizi gözümüzü bile kırpmadan öldürüyorsak bunda samimiyet arayamazsınız.

   Düşünebiliyor musunuz yer altındaki madeni çıkarmak için yer üstündeki dereleri kurutuyorsak, 100 yıllık ağaçları kesiyorsak, çeşmeleri yıkıp talan ediyorsak o madenin bize gram faydası olmayacaktır. Oradan çıkartılan maden tahrip ettiğimiz yakıp yıktığımız dünyanın güzelleşmesi için kullanılacak yine bunun başka bir açıklaması yok.

   Bu gün eğer arıtma sistemleri pahalı olduğu için dereye saldığımız zehirli atıklar balıkları öldürüyorsa ve biz hala cebimizi düşünüyorsak samimiyet arayamazsınız bundan.

   Biz her gün para kazanmak için doğayı sessiz sedasız öldürüyorsak eğer ve kimsenin çıtı çıkmıyorsa biz samimi değiliz demektir. Eğer doğa bizden intikamını aldığında ah vah ediyorsak hiç etmeyelim.

   Bu dünyada sel baskınları, heyelanlar, depremler, hortumlar, salgın hastalıklar çoğaldıysa bunda başka bir şey aramayalım.

   Emin olun biz kendi kendimizin katili oluyoruz da haberimiz bile yok.

   Bir günde binlerce balık öldü küçücük bir derede. Bunun faillerini bulmak devletimiz için çok mu zor. Eminim ki devletimizin birimleri küçük çaplı bir araştırma yapsa bu balıkların katillerini anında bulur.

   Bulur da ne olur peki ben söyleyeyim. Keserler küçük bir ceza, ağzına acı biber sürer gibi ondan sonra o katillerde para bol ya önümüzdeki günlerde ya da aylarda yine öldürürler balıkları para kazanma uğruna.

   Bu böyle devam eder gider derelerimiz de hiç balık kalmayıncaya kadar. Ya da derelerimiz kuruyuncaya kadar.

   Sonra ne mi olur o deredeki balıkları öldüren katiller de geberip gider para para diye diye.

   Sayıları iki elin parmaklarını geçmeyen çevrecilerin yaptığı mücadele yetmiyor artık doğayı kurtarmak için. Bütün insanlığın samimi olması gerekiyor artık. Eğer yerin altındaki zenginliği çıkarmak için yer üstündeki zenginliği öldürüyorsa birileri buna bu ilçede yaşayan herkesin karşı durması lazım. Üç kuruş para için kendisini satan borazanlar insan içine çıkamaması lazım.

   Yerin üstündeki zenginliğini korumaya çalışan temiz yürekli analarımıza terörist diyen politikacının insan içine çıkamaması lazım. Yüzüne tükürmesi lazım bu ilçede yaşayan herkes.

   Bu gün o derede binlerce balığı öldüren tespit edildiği anda hangi tesis öldürdüyse o balıkları derhal kapatılması lazım, o tesisin patronları kimse doğa katili suçu ile cezaevine tıkılması lazım.

   Şunu neden anlamak istemiyor insanlar aklım almıyor. Dereler kuruduğunda, ağaçlar kesildiğinde, toprak yerine beton binalarda fabrikalar türediğinde ne yiyeceksiniz söyler misiniz bana?

   100 yılda yetişen ağacı para kazanmak için kestiğiniz de bunun vebalini nasıl ödeyeceğinizi hiç düşündünüz mü?

   Her şeyi yaptığını zanneden insanoğlu toprak yapsın bakalım göreyim. Ya da ağaç yapsın, ne bileyim su icat etsin. Ondan sonra ne halt edecekse etsin. Biz de susalım oturalım kıçımızın üstüne.

   Kazandığınız milyon dolarlar bir tane balık getiremez dünyaya. Yazıklar olsun size.

   Çıkardığınız madenler yok ettiğiniz toprağı geri veremez insanlığa. Kestiğiniz ağaçların yerine yenisini dikmiş olmanız o 100 yıllık ağaçları geri veremez. Kuruttuğunuz dereleri yeniden akıtamaz.

   Bu kadar mı vicdansız oldu bu insanlık. Hadi kuldan utanmıyorsunuz Allah’tan da mı korkmaz oldunuz.

   Her geçen gün şu ya da bu sebeplerle doğa ölürken buna seyirci kalan herkes bu vebalin altında bir gün emin olun kalacaktır.

   Allah üç kuruş fazla kazanmak için doğa katillerinin belasını versin. Başka da bir şey demiyorum.

  

Bu haber 252 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ