TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

VİRÜS GİRMEYEN KONGRELER

VİRÜS GİRMEYEN KONGRELER

Virüsün yayılış hızının önüne geçilemediği gibi cahilliğin de aynı seviyede önüne geçilemiyor.

   Korona virüsten daha hızlı yayılan bir hastalık varsa o da cahilliktir ve bu bizim ülkemizde fazlasıyla görülen ve yaygın olan bir hastalık.

   Pandemi dolayısıyla kafeler, restoranlar, halı sahalar ve bunun gibi birçok işletme kapalı vaziyette. Hafta içi 21:00’den 05:00’e kadar olan kısıtlamalar ve hafta sonu tam eve kapanma kısıtlaması artık insanları canından bezdirmiş durumda. Bununla kalmayıp çoğu insanın geçimini sağladığı amatör kulüplere de yasak devam etmekte.

   Az önce ilk cümlelerimde bahsettiğim cahillik kelimesinin vücut bulmuş hali olan kongrelerden bahsetmek istiyorum. Böyle zor günlerde Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişinin katılımlarıyla sosyal mesafe sıfıra indirilerek yapılan AKP il kongreleri bir düğün havasında gerçekleşerek pandemiyle alakası olmayan bir şekilde yapılmaktadır.

   Sokaktan geçen insanların sosyal mesafeye uymadığı ve maskesini uygun şekilde takmadığı için binlerce TL ceza yazdıran hükümetin böylesine vurdumduymazlığı akla mantığa sığmayan bir çelişkidir.

   Yapılan bu saçmalıkları bir kenara bırakarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize kongresinde yaptığı açıklama pandemiyle şu anki sözleri arasındaki tutarsızlığı sergilemektedir. Bu alaycı sözleri sizlerle paylaşmak isterim. “Bir kongre yapıyoruz salgının olduğu dönemde bir kongre yapıyoruz ve Rize’de salon lebalep dolu”.

   Bu olayları yaşamak ve bunları konuşmak tabii ki üzücü lakin sadece bunlarla kalmaması daha da üzücü. Virüsün başlamasından yana herkesin gözü önünde olan ve sevilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da bu tedbirsizliklere boyun eğdi. Binlerce kişinin katılım sağladığı Muhammed Emin Saraç'ın cenaze töreninde sosyal mesafesiz ve bir hayli tedbirsiz oluşu gözlerden kaçmadı. Bu görüntülerin çıkmasından sonra fazlasıyla tepki alan Fahrettin Koca’nın özür dilemesi de bir hayli komik geldi.

   Halktan bir kişi vefat ettiği zaman katılımın 20-30 kişiyi geçmemesi şartı bazı cenaze törenlerinde niye geçerli değil? Bunun ayrımcılık ve hak işgalinden başka kelimeyle bir tanımı var mıdır elbette vardır ama bu kadarı yeterli.

   Gara’da verilen şehitlerden hemen bir gün sonra Hatay AKP il kongresinde davullu zurnalı eğlence tertip edilip yine pandemi hiçe sayılmıştır. Bunun üstüne zamanında düğünlerde halay çekilmesini yasaklayan insanların çok da güzel halay çektiklerini videoları izleyip görebilirsiniz. Pandemi önlemleri desen başından beri yok. Şehide saygı desen maalesef o da yok.

   Bu virüsü bitirmenin yolları 1.5 seneyi aşkındır üniversiteleri açmamanız veya birçok işetmeyi aylardır kapalı tutmanızla değil bu kongrelere ve bu toplanmalara izin vermeyişinizle bitecektir. Örnek olması  gereken insanların bu tür davranışlarda bulunması ve halktan sıkı sıkıya pandemi kurallarına bağlı kalmasını istemesi bir bakıma insanları düşünsel olarak zor durumda bırakmıştır.

  Pandemi dolayısıyla evine ekmek götüremeyen, sokaklarda açlıktan sefaletten vefat eden, işsiz kalıp çocuklarına birkaç bir şey götürebilmek için hırsızlık yapmak zorunda kalan bu masum halkın ahı var üzerinizde.

  Bu virüsten el birliğiyle kurallara ve yasaklara uyarak kurtulmak mı yoksa bu işi kast sistemine döndürüp halkı katmanlara ayırıp yıllar öncesi düzenle iş yapmak mı?

Yorum sizin.

 

Bu haber 388 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ