TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

BİTMEK BİLMEYEN ŞİDDET

BİTMEK BİLMEYEN ŞİDDET

21.Yüzyıl’da olmamıza rağmen her türlü şiddet daha da artarak devam ediyor. Bu kadar gelişmiş, aydın ve yenilikçi bir çağda olmamıza rağmen bu işlevler henüz bazı akıl yoksunlarına işlemiyor. Cinsiyet ayırt etmeden her türlü şiddetin yanlış olduğunu biliyor ve hep dillendiriyoruz lakin bir şey eksik ki çözüme kavuşmuyor.

   Verilere göre sadece 2020 yılında 436 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin % 48.4’ü eş/sevgili, % 12.3’ü bilinmeyen, % 30.2’si aile/akraba, % 9.1’i eski eş ve eski sevgiliden kaynaklı.    

   İstatistiklere baktığımız zaman şu çıkarımı yapabiliriz. Bu cinayetlerin çoğunluğunun kıskançlık, zorbalık, intikam hırsı ve bazı gerici gelenek göreneklerden dolayı gerçekleştiğini anlayabiliriz.

   Tabi bu olayların hızlı bir şekilde devam ediyor olması çok can sıkıcı. 2020 ve daha önceki yıllarda olduğu gibi bu cinayetler bu yılda devam ediyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel ve güzel bir gün. Tabi böyle şeref yoksunlarının günü yoktur. Bu anlamlı günün hemen önceki günü Samsun’da berbat bir görüntüyle karşı karşıya kaldık. 3 sene önce boşanmış olduğu eşi tarafında vahşi bir şekilde sokak ortasında hatta çocuğunun yanında eziyet edercesine dövülen bir kadının yardım çığlıklarını duyduk. Ne yazık ki sadece videoda duymakla kalmışız. Yıllardır devlete sığınan ve tehdit edilip dövüldüğünü söyleyen bu kadını kimse ciddiye alıp bir önlem almamış. Zaten bu kadar şiddetin ve cinayetin olmasının başlıca nedeni ağır yaptırımların olmaması ve ciddiye alınmaması değil mi ?

   Hiçbir sebep şiddeti doğurmaz, doğurmaması gerekir. Bu yüzden ‘acaba hangi sebeple yaptı’ cümlesine asla katılmıyorum. Yıllar boyunca bu şiddet her zaman devam etti ve hiçbir zaman durdurulamadı. Bu asla durdurulamaz anlamına mı geliyor, kesinlikle hayır. Bu şiddetlere ve cinayetlere asla taviz verilmeden yüksek yaptırımlar olmalı. 2-3 ay içerde tutup sonra da iyi halden salmak açıklanamayan ve akıl sır erdirilemeyen bir durumdur.

   Bugün şiddetten ve cinayetten acı çeken kadınların isimlerini buraya yazmaya kalksam inanın ki sığdıramam. Olayların ciddiyetine sadece bunu düşünerek bile varabiliriz. Gözümüzü yummayalım, kulağımızı kapayıp 3 maymunu oynamayalım. Çevremizde böyle bir durumla karşılaştığımızda empati yeteneğimizi devreye sokup gereken neyse onu yapalım.

   Türk’ün töresinde kadın baş tacıdır. Kadına el kaldırmanın cezası da fazlasıyla ağırdır. Hükümetin bu yolda bir izlenime gitmesi gereklidir. En azından bir kere bile olsa kendi aidiyetlerine dönebilir ve eski Türk töresine bağlı kalabilirler.

Bu haber 576 defa okunmuştur


YORUMLAR (1 yorum)

  1. Çağla 10 Mart 2021, 11:09

    Ülkemizin kanayan yarası olan kadına şiddetin bir an önce bitmesini istiyoruz. Bir kadın güvende değilse hiçbir kadın güvende değildir. Biz kadınlar birbirimize görünmeyen iplerle bağlıyız. Lütfen kadına şiddete artık sessiz kalmayalım ve gereken neyse onu yapalım. Unutmamalıdır ki Dünyadaki her şey kadının eseridir.

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ