TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

HDP’DEN SON ÇIRPINIŞLAR

HDP’DEN SON ÇIRPINIŞLAR

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP Türkiye Cumhuriyeti’nin kutlu meclisinde son anlarını yaşıyor.

   Son 2-3 senedir HDP’ye karşı sert bir tutum görüyoruz. Bu tutumlarla birlikte hak edilen sert yaptırımları da takip ediyoruz. Kurulduğu ve siyasete girdiği günden beri terör örgütlerine karşı sempati ve bağlılık duyduğunu açık bir şekilde gösteren bir partiyle karşı karşıyayız. HDP milletvekilleri siyasi bağlılığını kullanarak terör örgütlerine karşı maddi ve manevi yardımları, teröristlerin cenaze törenlerine katılmaları ve PKK’nın kamplarına ziyarete gitmeleri gibi birçok olay Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Büyük Millet Meclisi’nin kanayan yarasıdır. Açık açık bunları sözleriyle ve hareketleriyle belli eden HDP’nin son çırpınışlarını keyifle izliyorum. HDP’yi kapatmak sadece meclisten onları defetmek değil ayrıca PKK’nın kolunu kanadını kırmak demektir. Vatan sevdalısı olan ve az da olsa şehitlere saygı duyan insanların bu kararların arkasında durması gereklidir. Unutulmamalıdır ki kravatlı teröristler bitmeden silahlı teröristler bitmez.

   PKK terör örgütüyle bağlantılı olduğu belirlenen milletvekillerin bazılarının vekillikleri düşürülmüş bazıları ise kodese atılmıştır. “Biz sırtımızı YPG’ye dayıyoruz” diyen Figen Yüksekdağ’ın ve “Başkan Aponun heykelini dikeceğiz” diyen Selahattin Demirtaş gibi isimlerin duruşlarını sadece bu sözlerle anlayabiliriz.

   Bugün terör örgütüyle bağlantısı tespit edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü. Bu olayın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa  Mahkemesi’nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme’ye gönderildi. Gergerlioğlu’nun Vekilliğinin düşürülmesinin ardından partinin diğer vekilleri Genel Kurul’da oturma eylemine başladı. Tabii ki her zaman görmeye alışkın olduğumuz partinin bazı vekilleri bu kararlara karşı çıktı. CHP milletvekilleri İbrahim Kabaoğlu ve Süleyman Bülbül Genel Kurul’da eylem yapan HDP’li vekilleri ziyaret etti. Bununla birlikte Gürsel Tekin gibi birçok CHP milletvekili sosyal medya hesaplarından bu olaya karşı olduklarını hiç beklemeden belirtti.

   Maalesef partinin ideolojisinden sapmış Atatürk ilkelerinden ayrılmış olan CHP’nin bu tutumları artık şaşırtıcı gelmiyor. Bununla birlikte alışkın olmadığımız ama olacağımızı hissettiğim bazı yeni kurulan partilerin genel başkanları da bu olayda tepkisini belli etti. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan  Gergerlioğlu’nu telefonla arayarak bu kararı haksız bir şekilde kınadıklarını belirtirken Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’da bu kararın yanlış olduğunu sosyal medyadan belirtti.

   Terör örgütü PKK’nın siyasi yapılanması olan HDP’ye destek çıkmak ve her olayda ipin ucunu çekmek hümanistlik ve demokratik hak palavraları değil bilakis yandaşlıktır. Şu an CHP’nin ve diğer partilerin siyasi emeller üzerine yapmış olduğu yandaşlığı biliyor ve görüyorum lakin geçmiş dönemlerde siyasi rant uğruna ülkeyi çalkantılı dönemlere sokan AKP’nin bu durumlardan pek farkı olmadığını da kesin bir dille ifade ediyorum. Önceki dönemlerde iktidarın yapmış olduğu hataların ardına sığınarak yanlışa yanlışla cevap vermek uygunsuz bir davranıştır. Bu davranışlardan bir an önce her partinin kurtulması gerekmektedir. PKK terör örgütüne ve siyasi uzantısı olan HDP’ye karşı olduğum gibi siyasi rant uğruna kendi kişiliğinden ve parti ideolojilerinden ödün veren her partiye karşıyım.

Bu haber 400 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ