TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

KANAYAN YARA DOĞU TÜRKİSTAN

KANAYAN YARA DOĞU TÜRKİSTAN

Bugün sizlere Doğu Türkistan’da müslüman Uygur Türkleri’ne karşı yapılan işkencelerden ve zulümlerden bahsetmek istiyorum.

   Senelerdir Çin’ in Uygur Türkleri’ne karşı tutumunun hepimiz farkındayız. Farkında olmakla birlikte uzun zamandır halk tarafından ve bazen de meclis tarafından bu olayı kınıyor ve yanlış buluyoruz. Tabi bunları dile getirmek bir işe yarıyor mu, maalesef hayır. Bu zamana kadar Türkiye Cumhuriyeti’nden ne bir sert duruş ne de herhangi bir yaptırım göremedik. Çin bize göre çok gelişmiş ve üst düzey bir ülke, burada hemfikiriz ama bu durum bizim tepkimizi belli etmemize ve müslüman Türklere yapılan zulme sessiz kalmamıza asla sebep olamaz, olmamalı.

   Yıllardır Uygur Türkleri Çin’in belirlemiş olduğu kamplara götürülüyor ve senelerce orada mahkum ediliyor. Bu sayının 3 milyon Uygur Türk’ü olduğu öne sürülüyor. Bitmek bilmeyen işkencelerle birlikte asimile edilmeye çalışılıyor. Dini inançlarını yaşamalarına asla izin verilmeyip dünya ile bağlantıları kesiliyor. Bunlarla birlikte ağıza alınamayacak taciz tecavüz olayları da cabası. Bu tarz asimile olaylarına ve inanç özgürlüğüne tepki gösterenler de ölümle cezalandırılıyor.

   Zulümler devam ederken geçen sene dünya kamuoyuna çokça bilgi sızdırıldı. Kamplardan kaçabilen veya kamplarda yapılanlara şahit olan birçok insan bu olayları gün yüzüne çıkarmaya başladı. Bununla birlikte birçok ülke de kafasını pencereden dışarı çıkarmayı aklına getirebildi. Kendi çıkarlarına dayalı bir ses çıkarma profili oluştuğunu bildiğimiz halde yine de bazı şeyleri değiştirebileceği için bu kararların arkasında olmamız gereklidir.

Avrupa parlamentosundan Çin’e Uygur kamplarını kapatma çağrısı verildi. Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu onlarca ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yaptı.

   Çin zulmüne karşı çıkan ülkeler ; Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka, Norveç, Kuzey İrlanda, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika ve İsviçre.

   Tabii ki Çin hükümetinin yanında olan devletler de var. Aralarında müslüman ülkelerin de bulunduğu 46 hükümetten, Çin'in Doğu Türkistan politikasına destek geldi.

   Çin’in bu politikasını destekleyen ülkeler yazılı açıklama yaparak şu sözleri sarf etti. "Pekin'in, Sincan bölgesinde terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele etmek için aldığı önlemlerin bölge halkının insan haklarını güvence altına almasını takdir ediyoruz”.

   İşte destek veren ülkeler ;  Çin, Bahreyn, Belarus, Burundi, Kamboçya, Kamerun, Orta Afrika cumhuriyeti, Komorlar, Kongo, Küba, Kuzey Kore, Cibuti, Mısır, Ekvator Ginesi, Eritre, Gine, İran, Irak, Laos,  Lesotha, Mozambik, Myanmar, Nepal, Nikaragua, Nijer, Umman, Pakistan, Filistin, Papua yeni gine, Filipinler, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Solomon adaları, Surinam, Güney sudan, Sri Lanka, Suriye, Venezuela, Yemen, Zambiya, Togo, Zimbabve

   Türkiye ise hiçbir tepki göstermeyip bu durumlara kağıt üstünde sessiz kaldı. Tepki göstermemekle birlikte daha çok Çin’e karşı yumuşak politikasını gözler önüne serdi. 25 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Türkistan’daki soykırımın sorumlularından Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi Cumhurbaşkanı külliyesinde kabul etti. Bu ziyaret öncesi Doğu Türkistan Millet Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk ise evinde gözetim altına alındı.

   Bu olay karşısında Seyit Tümtürk şu açıklamalarda bulundu ; Doğu Türkistan’daki soykırımı durdurmak yerine mazlum Doğu Türkistan’ın feryadı olan bizi susturmayı tercih ettiler.

   Bu zamana kadar Suriyelilere verilen taviz asla Uygur Türkleri’ne verilmedi. Suriye topraklarından kaçan bir Suriyeliye her türlü siyasi sığınma talebi verilip bir sürü yardımlar yapılırken Uygur Türkleri’ne hiçbir tolerans gösterilmedi. Elin gavur ülkeleri diye bahsettiğimiz birçok ülke bu olaya tepkisini belli ediyor. Bir sürü ünlü marka Çin’deki mağazalarını kapatıyor. Ufak büyük demeden yaptırımlar yapılıyor. Böylesine büyük kamuoyu oluşturulup bu zulmü gören birçok ülke varken Çin’e destek veren 46 ülkeden 30 küsürü Arap müslüman ülkesi olan din kardeşlerimiz ne mi yapıyor? Ben söyleyeyim tarih boyunca ne yaptılarsa aynısını yapıyorlar. Biz ise Türk milliyetçisi olacağımız yerde Arap milliyetçiliği yapmaya devam ediyoruz.

   

Bu haber 356 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ