TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

SÖZDE SOYKIRIM

SÖZDE SOYKIRIM

Osmanlı Devleti'nin 1.Dünya Savaşı’na girmesiyle birlikte Ermeniler bu durumdan yararlanmak istedi. Rus Ordusu ile birlik olup Osmanlı'ya saldırmak için hazırlıklara başladı. Rusya'nın amacı Ermenileri kullanarak Doğu Anadolu'yu ele geçirebilmekti. Bunun için de Erzurum, Erzincan, Muş ve Bitlis'i işgal ederek buradaki Ermenileri ayaklandırdı ve silahlanmasını sağladı. Ermeniler Türk köylerine baskınlar yaparak katliamlara başladılar. Ermeniler Osmanlı Devleti'nin Çanakkale Cephesi'nde mücadelede olduğu sırada isyan hazırlıkları yapıyordu. ARARAT(Ermeni Örgütlerinin Resmi Gazetesi) ile yapılacak eylemler açıklandı. Bu doğrultuda Ermeniler Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok isyan çıkardılar.

   Şubat 1915 de Rusya’nın Van’ı işgali ile olaylar daha da kızışmaya başladı. Bu bölgeye Ermeni vali atandı. Bu olaydan sonra Osmanlı valisi Cevdet Bey Türkleri oradan zararsız çıkabilmeleri için göç ettirmeye çalıştı ama Ermeni çeteler buna izin vermeyip yolda Türklere tekrardan saldırdı. Rusya ve diğer itilaf devletlerinin de desteğini alan Ermeniler isyanları büyüttü. Bunun üzerine Osmanlı 24 Nisan 1915’de bir genelge yayınladı. Genelge de Ermeni komitelerinin kapatılması, belgelerin ve sözde liderlerin tutuklanması talep edildi.

Osmanlı Devleti'nin aldığı önlemler sonuç vermeyince 27 Mayıs 1915'de "Tehcir(Göç) Kanunu" çıkartıldı. Bu kanun ile isyanlara karışan Ermeniler savaş bölgesinden ülkenin güvenli bölgelerine zorunlu göçe tabi tutuldu. Bu kanuna sesini çıkarmayıp isyan etmeyen bazı Ermeni halkını da Ermeni çeteler öldürmekten kaçınmadı. Çıkarlarına uymadığı için Rusya’nın öncülüğünde İtilaf Devletleri de bu kanuna karşı çıktı.

   1912 yılında yapılan nüfus sayımında Osmanlı topraklarında 1milyon 300 bin Ermeni yaşamaktaydı. Göç ettirilenlerin sayısı ise 702.900’dür. Tehcir sırasında kesin sayının belli olmamasıyla birlikte 20 bin kişi eşkıya saldırısı sonucu, 30 bin’e yakın kişi de salgın hastalıklar sonucu yaşamını kaybetmiştir. Tarafsız araştırmacılara göre ise 300 bin Ermeni ölmüştür. Buna karşılık Ermeni çeteleri yaklaşık olarak 600 bin Türk'ü katletmiş 500 bin Türk'ü de göçe zorlamıştır.

   Bolşevik İhtilalinden sonra Rusya’nın 1. Dünya Savaşından ayrılmasıyla Ermeniler de Osmanlı topraklarından yavaş yavaş kaçmaya başlamışlardır. 1. Dünya savaşının kaybedilmesi ile birlikte de Ermenilerin tekrar geri dönüşüne ortam hazırlanmıştır. Ermeniler Mondros Ateşkesinden sonra tekrar ayaklanmıştır. Teşkilatlanma çabaları devam ederken bununla birlikte Ermeni Devletini kurmaları için İtilaf Devletlerine başvurmuşlardır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından sonra Doğu Cephesine Kazım Karabekir atanmıştır. İsyan çıkaran Ermenileri bozguna uğratıp antlaşmaya zoraki kılmıştır.3 Aralık 1920 Gümrü Antlaşması ile Ermeniler Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir haklarının olmadığını kabullenmişlerdir.

   Sözde Ermeni soykırımının tarihçesi kronolojik sıraya göre bu şekildedir. Çoğu ülkelerin bu soruna soykırım demesi hümanist amaçlı değil daha çok Türkiye Devletini bu iftiraya maruz bırakıp yaptırım uygulatmak olduğunun hepimiz farkındayızdır. Senelerdir atılan iftiraların veya olmamış bir soykırıma olmuş gibi gösteren onlarca ülke, medya kuruluşu ve milyonlarca insan görmüş ve tanık olmuşuzdur. Bu iftiralara karşı hiçbir zaman sus payı kullanmayıp her zaman ve her yerde böyle bir olayın gerçekleşmediğini dillendirmek en büyük görevlerimizden biridir. Bizim şanlı ve görkemli tarihimiz böyle utanç verici olaylarla asla bağdaşmamaktadır.

 

Bu haber 419 defa okunmuştur


YORUMLAR (1 yorum)

  1. Sedat ozal 05 Mayıs 2021, 10:17

    Sevgili Kardeşim Ömer Faruk DEMİRA;. Yıllardır Ermeni diasporalarinin iftiralarına maruz kalmış Türk Milleti adına soykırım kampanyaları başlatan Türk Düşmanlarına karşı bu oyunu bozan gerçek tarih bilgileri ile donatılmış güzel yazın için seni anlindan öpüyorum.Sen ve senin gibi bizden sonra gelen genç neslin böyle oyunlara gelmiyecek olduğunu görmek Türk Milletinin geleceği adına bizleri onure etti.Seni güzel yazından dolayi tebrik ediyorum.Aydinlik gelecek aydınlık Nesillere mümkündür.Kizilelma ulkusuyle Ne Mutlu Turkum Diyene!...

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ