TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

ADIM ADIM YENİŞEHİR – BÖLÜM 1

ADIM ADIM YENİŞEHİR – BÖLÜM 1

Yenişehir ufak bir ilçe olmasına rağmen tarihi ve doğasıyla çok zengin bir madene sahip. Osmanlı’nın ilk başşehri ve Bizans’ın uzun süre hüküm sürmesinden kaynaklı tarihi yönünden gezilecek ve görülecek birçok yere sahip. Bir ova üzerinde kurulu olan Yenişehir’in neredeyse bütün köyleri dağ tepelerinde. Bundan kaynaklı olarak da doğal güzelliği ve sık ormanlarıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bu denli doğa ve tarih harikası bir yeri “Adım adım Yenişehir” başlığı altında gezilip görülmesi gereken ve saklı kalmış yerleri sizlerle paylaşacağım.

MEHMET EFE DAYININ HOBİ BAHÇESİ

   Geçtiğimiz Pazar günü kendimin de mensubu olduğum ANDA Arama Kurtarma Ekibi ile birlikte güzel bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Yürüyüşümüze Akbıyık Barajı’ndan başlayarak Çiçeközü Köyü yakınında Mehmet Efe dayının hobi bahçesinde sonlandırdık. Dağların etrafından dolaşarak yaklaşık 5 km yol kat ettik. Bu yorucu yürüyüşün ardından Efe dayının misafirperverliği eşliğinde odun ateşinde demlenen çayını tatmak nasip oldu.

   Kimdir bu Mehmet Efe Dayı?

   Yaklaşık 15 sene önce Çiçeközü Köyü’nün hemen 300 metre yukarısında bulunan 12 dönümlük bir araziyi uygun fiyata almış. Bu araziyi seneler boyunca çekip çevirerek hobi bahçesi haline getirmiş. Her sabah kendi köyünden traktörle hobi bahçesine gelen Efe dayı bütün vaktini burada geçirmekte. İlk olarak bu bahçenin içine girdiğiniz zaman bolca meyve ağacı göreceksiniz. Hemen yan tarafına yapmış olduğu tarla kısmında ise domates ve biber yetiştirmekte. Bize söylediği kadarıyla 15 çeşit biber ekimi yapıyormuş. Bu yetiştirdiği meyve ve sebzeleri ticari olarak yetiştirmeyerek isteyen misafirlerine ikram ediyor. Efe dayı 65 yaşında olup sadece meyve ve sebzeyle ilgilenmiyor. Daha öncelerde tavuk, koyun gibi hayvanları da bahçesinde beslediğini söyledi ama köpek ve kurtların beslediği hayvanları yemeye başlaması üzerine mecburen köyündeki evine götürmek zorunda kalmış. Sadece hayvancılık üzerine arılarla uğraşan Efe dayının bahçesinin bir bölümünde ise 30’a yakın arı kovanı bulunmakta. Arı kovanlarından çıkan çiçek balını misafirlerine ikram etmekle birlikte isteyene de cüzi miktar parayla satışını yapıyor. Çok otantik bir havaya sahip olan hobi bahçesinde taş fırını, su kuyusu, şömine tarzı taştan yapıt ve kafanızı dinleyip oturabileceğiniz üstü kapalı ahşaptan yerler bulunmakta. Efe dayı bunlarla da kalmamış kendine müze olarak adlandırdığı ufak bir antika yeri yapmış. Birçok eski alet edevatın bulunduğu bu yerde nostalji yakalamak çok da zor olmasa gerek. Daha birçok güzel görseli olan bu yeri anlatmakla birlikte görmek de gerek.

   Efe dayı misafirleri ve misafir etmeyi çok seven biri. Sizden hiçbir karşılık beklemeden bahçesinde yetişen her ürünü tattırmak için can atıyor. Sadece onunla yarım saatlik bir sohbetin kafi geleceği Efe dayıyı ziyaret etmenizi öneririm.

   Kulakları az duyan, konuşmayı sohbet etmeyi çok seven, yaptığı bahçeyi anlatmakla mutlu olan yaşı 65 ama ruhu ve hayal dünyası çok genç olan Efe dayıyı anlatmak istedim sizlere. Bu güzel emeklerin ve çabanın karşılığında “Çok güzel olmuş, ellerine sağlık Efe dayıcım.” demeniz sizin ona verebileceğiniz en güzel hediye olacaktır.

Bu haber 586 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ