TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

MÜLTECİ SORUNU

MÜLTECİ SORUNU

Anlık gelişen olaylar bir süre sonra ya çözüme kavuşuyor ya da olumlu olumsuz bir sonuca bağlanıp bitip gidiyor.

   Bazı sorunlar ise bir döngü içerisinde büyümeye devam ediyor. Bunların başını çekenlerden bir tanesi ise mülteci sorunu. Bundan 10 sene öncesine kadar mülteci problemi elbette vardı hatta 90’lı yıllarda Kürt kökenli birçok mülteci Irak’tan Türkiye’ye giriş yaptı. Tabi bu mültecilerin sayısı Suriyeli mültecilere göre bir hayli azdı.

   Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın kendisini kabul etmeyen bazı Suriye vatandaşlarına baskıları sonucu Suriyelilerden Türkiye’ye çokça kontrolü olmayan bir göç başladı. İlk zamanlar kontrollü bir şekilde mülteci alan ülkemiz sonralarında ise gelenin geçenin dinlenme durağı oldu.

   Birçok Avrupa ülkesi belirli statülere uyan az sayıda Suriyeli vatandaşı ülkesine almasına karşılık bizim ülkemize haliyle ilgi baya arttı. Diğer ülkelere alınmayan Suriyeliler ise tek çareyi Türkiye olarak belirledi. Tabi böyle bir mülteci akınının ülkemize çok zararları oldu. Mevcut hükümetin Suriyelileri kafasına göre sınırdan geçirip din kardeşliği adı altında hiç kimseye seçenek sunmadan ülkemize alması ekonomik, kültürel ve yaşam standardı olarak herkesi sıkıntıya soktu.

   Mültecilerin iyi bir yaşam hakkı olup yardım sağlanmasına neredeyse kimse karşı çıkmamıştır. Ama hükümetin mültecileri şehirlerin dışarısında kamplarda tutmak yerine hiçbir güvenlik önlemi almadan şehirlere girişlerine izin vermesi bir fiyaskodan ibarettir. Bununla da kalmayıp seçim zamanını da düşünerek binlerce Suriye vatandaşına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vermesi ise bizim ülkemizin bir Ortadoğu ülkesinden farkı kalmamasına neden olmuştur.

   Ekonomik olarak kötü zamanlardan geçiyoruz, asgari ücretin ve enflasyonun durumu gözler önünde. İnsanları yaşam standartları ise diplerde. Bu durumlara rağmen Suriyeli mültecilere birçok olanak sağlanması kendi vatandaşlarımızın kafasında soru işareti bırakarak çokça tepki göstermelerine sebep olmuştur. Savaşın ve baskısın azalmasıyla birlikte birçok Suriyeli bayramda memleketlerine gidip bayram bitimi tekrar ülkemize giriş yapmaktalar. Bu denli rahat bir ortamda her sene düzenli olarak Suriye’den ülkemize mültecinin yığılması sınır kapılarımızın rahatlığından kaynaklı olsa gerek.

   Düzenli düzensiz milyonlarca Suriyeliyi içimizde barındırmaktayız.

   Gelin hep beraber sayısal verilerden yararlanarak mülteci sorununa bir göz atalım;

 Türkiye’deki geçici koruma altında olan kayıtlı Suriyeli sayısı 23 Haziran 2021 tarihi itibariyle 3 milyon 632 bin kişi olarak belirlenmiştir. Bu geçişler sırasında kaçak yollarla ülkeye giriş yapan Suriyelileri ve Türkiye sınırı içinde doğum yapanları da göz önünde bulundurursak yaklaşık 5 milyon Suriyeliyi ülkemizde barındırmaktayız.

   Resmi kayıtlarda görünen Suriyeli sayısına bakacak olursak 0-18 yaş Suriyeli sayısı 1 milyon 700 bin 19-49 yaş arası Suriyeli sayısı 1 milyon 660 bin geri kalan 50-75+ Suriyeli mülteci sayısı ise 272 bin kişidir.

   Göç idaresinin resmi kayıtlarına göre kamplarda kalan Suriyeli sayısı sadece 50 bin kişiden ibarettir. Diğer çoğunluk kısım ise Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış durumda. En çok Suriyeli barındıran iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Bursa, İzmir olarak devam etmekte.

   En az Suriyelilerin bulunduğu şehirler ise sırasıyla Bayburt, Artvin, Tunceli, Iğdır ve Erzincan olarak kayıtlarda geçmekte.

   Devlet üniversitelerinde okuyan Suriyeli sayısı 73 bin kişi,

   Çalışma izni verilen Suriyeli sayısı 31 bin kişi,

   Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı ise 120 bin kişi olarak belirtilmekte.

   Sayısal veriler bu şekilde gözler önünde. Akın akın gelmeye devam eden ve şehirlere yerleştirilen Suriyeli mültecilere ne zaman bir önlem alınacak, ben gibi herkesin merak ettiği ve endişelendiği bir konu.

   Sayıları gitgide artarak devam eden Suriyeli vatandaşların en kısa zamanda tekrar ülkelerine güven içinde zaruri bir şekilde dönmelerini sağlamak tek çözüm yolu olsa gerek.

   Bir yandan da Afganistan’da yaşanan karmaşalardan kaynaklı Afgan mülteciler Türkiye’ye akın etmeye başladı. Taliban’ın korkusuyla başka ülkelere sığınan Afganların en çok tercih ettiği ülke tabii ki Türkiye. Her gün düzensiz olarak ülkemize girmeye çalışan Afganların sayısı tam bilinmese bile epey yüksek seviyelerde.

   Terörizm, gasp, cinsel taciz ve birçok suç ülkemizde çokça var olmasına karşın düzensiz gelen mültecilerle daha da artmış durumda. Kimlikleri ve yeri yurdu olmayan bu başıboş insanların güvenlik güçleri tarafından da yakalanması imkansız bir duruma gelmektedir.

Bu mülteci akınına ne zaman dur denerek son verilir tam bilinmese de bu denli tavizler ve kolaylıklar Türk vatandaşlarına epey zorluklar yaşattı ve yaşatmaya devam edecek.

Bu haber 403 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ