ADIM SEÇMEN

Baki ŞAHAN
21 Ekim 2021
0
    
551

Nasıl oldu, kim koydu, neden koydu, ille de bir isim denildi seçmen olsun istendi. Evet nihayetinde benim adım seçmen konuldu.

        Normal zamanlarda yada anormal durumlarda dahi fazla etken madde ve aktif olmadığım yada oldurulmadığım zaten belli…

        Birileri yada bazen birisi kafasına elma yada başka bir şey düştüğünde bana güya fikrimi soruyormuş gibi yapar…o kadar

        Bazen 5,4,3,2,1 yılda bir bazen de çok isterlerse 6 ayda bir bana geldikleri olur. Gelirlerde ne olur demeyin…her geldiklerinde klasik 4-4-2, 4-3-3,4-2-1-3 ve benzeri kuramsal ifadelerle ve bilimsel ifadelerle benimle dalgalarını geçerler. Bende o günkü güncel algı düğmelerimle en iyi oynayanın sistemine veya dümenine oy verir geçerim. Sonrada bir dahaki döneme kadar itilmiş kakılmış horlanmış ve aşağılanmış yerimde beklerim.

        Evet… ben seçmen’im her şeyi çabuk unutan, algılarla çabucak kandırılan ve en önemlisi her seçim döneminde gelgitlerle yerle bir olan bir oyuncak gibiyim. Kah yerlerde kah yerinde 7 kat altında. Ben bir garip seçmenim. Kimi zaman bana sormadan beni alır satar pazarlıkların konusu yaparlar, kimi zamanda bir çuval kömür ve bir çuval soğana tav etmeye çalışırlar. Bense nedendir bilmiyorum ismim konulduğundan bu yana her zaman kandırıldım…aldatıldım.

        Şimdilerde duyuyorum, koca koca adamlar, iyi giyimli, anlı şanlı adamlar yine seçmen avına çıkacaklarmış…Seçmen olarak yine mi kandırılacağım, aldatılacağım diye endişe ediyorum. Bir grup seçmen arkadaşlarla artık bunun son bulması gerektiğine dair toplantılar düzenlemeye karar verdik. Sonucu tabi ki açıklayacağız… Bu durumdan rahatsız olan adı seçmen olanların hepsinin payına hisse düşecek…

        İlçemizde de aynı “seçmen harikalar diyarında” diye bir oyun oynanıyor. Sarı çizmeli Mehmet Ağa dahi bu oyunda yaşına başına bakmadan rol alacakmış, maşallah diyelim. Yalnız bu defa muhteşem Süleyman yine başrol istiyormuş, ancak muhteşem Süleyman’ın devlet idare işleri çok karışıkmış… Oldu olası bu Süleyman’da devlet işlerine hiç sahip çıkmadı, çıkamadı canım….Ne baş vezir nede sadrazam Süleyman’ı dinliyor. Herkes kendi yolunda…

        Diğer taraftan da devrin süslü bebeleri ve ekabir aydınları da filmin başrolünde olmasa da seçmenleri öttürmede hünerliyiz demekten kendilerini geri alamıyorlar.

        Unutmadan…oyunun en önemli aktörünü kim bilir belki de başrolünü rol çalarak da olsa ele alacak esas jönümüz ısındı bekleyin geliyor. Gelecek gelmesine ancak onunda papatya falı bitsin bekleniyor. Seçmeni düşünen var mı? Cumhuriyet yapımcısının ve yönetmeninin, halk oyununa değer katacak seçmen’e değer verdiğini söyleyebilir misiniz? Hayır. Seçmen olarak tüm ekip maalesef bizleri birer böcek ve değersiz görüyorlar. Kendileri mi? Yer tanrıları desek fazla mı abartmış oluruz. Ne dersiniz.


 Kültür Kurs

Yazar

Baki ŞAHAN


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler