ALİNUR AKTAŞ

ALİNUR AKTAŞ

Harun SAK
25 Ekim 2022
0
    
535

Geçtiğimiz hafta Yenişehir’e gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yoğun bir gün geçirdi.

   Önce Okyanus Koleji’nin açılışına katılan başkan ardından esnaf ziyaretlerinde bulundu. Yenişehir’in önemli merkezlerinden olan çarşı içinde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Hatta gece katıldığı canlı yayında da bir müjde verdi. Programda olmamasına rağmen İstiklal Caddesinin üstünün de kapanması için müteahhit firmaya talimat verdiğini ve İstiklal caddesinin üstünün de kapatılacağının müjdesini verdi. Aklın yolu bir. Yenişehir’in tarihi çarşısını oluşturan Ahmet Efendi, Arasta ve Kasaplar sokaklarında yapılan üst kapatma çalışmalarının İstiklal Caddesinde olmamasının hiçbir mantıklı açıklaması yoktu ve başkan Aktaş, Belediye Başkanı Davut Aydın’dan gelen talebi görmezden gelmedi ve müjdeyi verdi.

   Başkan Aktaş, yine Yenişehir’in özlemi olan ve seçimlerde aday olan bütün Belediye Başkan adaylarının ilk vaadi olan kapalı Pazar yerinde de incelemelerde bulunup 1 ay içinde açılacağının müjdesini verdi. Bana göre de Yenişehir için çok önemli bir proje.

   Alinur Aktaş ayrıca Kozdere Köyü’nü de ziyaret ederek orada köylü vatandaşlarımızla sohbet etti. Köy halkı Kozdere Köyü’ne ilk kez bir Büyükşehir Belediye Başkanının geldiğini belirtti.

   Son olarak da tarihi Sinanpaşa Külleyesinde Line TV’nin canlı yayınına katıldı. Alinur Aktaş. Fatih Ak’ın Moderatörlüğündeki yayında Gazeteci Gürhan Adana ve Harun Sak’ın sorularını yanıtladı.

   Yaklaşık 1 saat süren programda başkan gerçekten içten ve samimiydi. Sorulan sorulara büyük bir içtenlikle ve samimiyetle cevaplar verdi. Programda Yenişehir’e yapılan hizmetlerle ilgili bilgi de verdi Aktaş. Yenişehir’e Alinur Aktaş zamanında 400 milyona yakın bir yatırım yapılmış. Bana göre çok önemli bir rakamdır bu. Yapılan yatırımın büyüklüğü Yenişehir Belediyesi bütçesinin dört katından fazla bir yatırım. Yani Yenişehir Belediyesi işçilerin maaşları dahil hiçbir ödeme yapmasa ancak 4 senede yapabilirdi bu yatırımları. Bu yönden baktığımızda gerçekten ciddi bir yatırım almış Yenişehir. Bundan sonra da yatırımlar devam edecek elbette.

   BBB Alinur Aktaş’ın Yenişehir programında şunu gözlemledim. Alinur Aktaş, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın ile çok iyi anlaşıyor. Cumhur ittifakının gereğini fazlasıyla yapmış Yenişehir’e bu ilçemiz açısından son derece önemli.

   Bursa’daki yatırımlarından da kısmen söz etti başkan Aktaş. Bana göre Bursa’ya yaptığı en büyük hizmetlerin başında Hanlar Bölgesi geliyor. Bursa’nın bana göre Prestij projesi budur. Övündüğümüz tarihimizin gün yüzüne çıkması ve ucube binaların arasında Osmanlıdan kalan hanlarımızın gölgede kalması hiç kimsenin içine sinmiyordu. Alinur Aktaş’ın Bursa’yı tarihine yakışır hale getirmesi bana göre taktire şayandır. Emeklerine sağlık.

   Yine Alinur Aktaş başkanlığındaki BBB sosyal politikalarda da ciddi işler yaptı. Örneğin her bayram ihtiyaç sahiplerinin ellerinde Büyükşehir’e ait kartlarla ilçe esnaflarından alış veriş yaparken görmek mümkün. Yine okulların açıldığı dönemde de aynı kartlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız okul kıyafetlerini bu kartlar sayesinde yapıyorlar. Bunlar çok önemli hizmetler. Ama bunların içinde en önemlisi de BURSKOP.

   Lise ve Üniversite öğrencilerine burs verebilmek için belediye bünyesinde kurulan bu kooperatif sayesinde binlerce öğrenci eğitimlerini tamamlayacak. Ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımız bunun önemini bilmeye bilir ama ihtiyaç sahibi bir ailenin Üniversite de okuyan yavruları için bu burs ne kadar önemli. Bu manada Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum.

   Bunun yanında yine Alinur Aktaş’ın son derece hassas olduğu bir konu da engelliler konusu. Bursa’da gerçek manada Engelli vatandaşlarımıza güzel çalışmalar yapılıyor. Bunun için de ekonomik durumuna bakılmaksızın engelli bireylerin ve ailelerinin istekleri anında çözülüyor. Canlı yayında kendisine bu konuyu sorduğumda içtenlikle engellilerden gelen her sorun bizim için emirdir demesi de bu konuyu ne kadar önemsediğini gösteriyor.

   Hatta Yenişehirli görme engelli Türkçe öğretmeni Ayşenur Derse öğretmenim de külliyedeki yayının arasında hoş bir sürpriz yaptı. Ayşenur öğretmenimizin maşallahı var. Bu sene BBB bünyesinde bulunan konservatuarın Türk halk Müziği bölümüne kayıt oldu. Şu ar Ayşenur öğretmenim konservatuar tarihinin ilk görme engelli öğrencisi. Bu da Alinur Aktaş’ın özel çabasıyla gerçekleşti.

   Engelliler konusunda Alinur Aktaş’ın son derece samimi olduğunu kendisi ile bire bir yaşadığım birkaç konuda bizzat şahit oldum. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyorum. Engelli kardeşlerimizin duasını almak elbette önemli bir konu.

   Sonuç olarak, BBBB Alinur Aktaş’la dolu dolu bir gün geçirdik Yenişehir’de. Özellikle şunu belirtmeliyim ki Alinur Aktaş’ın en büyük avantajı yakın çalışma arkadaşlarının samimi olması. Yayın öncesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan, istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz demesi bile son derece önemli. Bir çok büyükşehir  belediye başkanının yakın çalışma arkadaşları bir çok gerçeği başkanlara aktarmaz ve bu gerçeklerden mahrum kalır başkanlar. Ama Alinur Aktaş’ın böyle bir durumu yok. Bu onun için büyük avantaj.

   Yenişehir’in en büyük avantajı yukarıda da belirttiğim gibi Alinur Aktaş ile Davut Aydın’ın ilişkilerinin çok iyi olması. Bu samimiyet ve içtenlik Yenişehir’e yapılan hizmetlere açıkça yansımız bunu görmek çok güzel.

   Ne diyelim marifet iltifata tabidir. Bu vesile ile ilçemize yaptığı hizmetlerden dolayı Alinur Aktaş başkanımıza ve Davut Aydın başkanımıza teşekkür ediyorum.  


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler