BİLİN BAKALIM KİM BELEDİYE BAŞKANI OLACAK

BİLİN BAKALIM KİM BELEDİYE BAŞKANI OLACAK

Harun SAK
30 Ekim 2023
0
    
1357

Seçimlere malum 5 ay kaldı ya siyasetin nabzı da piyasalarda atmaya başladı. Her gören siyasi kulisleri kendileri ile paylaşmamızı istiyor.

   Bende bu gün sizlere vatandaşın konuşmalarından derlediğim siyasetin nabzını paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki politika da bir saat bile çok uzun bir zaman. Bu nedenle kimin belediye başkan adayı olacağı kesin isimler açıklanmadan hiç kimse bilemez.

   Gelelim siyasi kulislere. İlk olarak aday adaylığını açıklayan malum Ercan Özel oldu. Şu an itibari ile bir tek o aday adayı. Edindiğim kesin bilgilerden birisi de Tayfun Sırman’ın aday adaylığı. Birkaç gün içinde ilçe başkanlığından istifa edip aday adaylığını açıklayacak diye düşünüyorum.

   CHP’de bir ara Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin’in ismi geçse de bu iki isim kesinlikle adaylık düşünmüyor. Sadece şehir efsanesi.

   Zafer Partisinde sürpriz bir isim gündemde bu ara. Hatta adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Av. Hakan Karaakın muhtemel Zafer Partisi’den aday olacak.

   Yeniden Refah Partisine gelince Ümit Yılgın’ın ismi ön plana çıkacak gibi. Bazı kesimler değişik değişik isimleri YRP ile ilişkilendirse de ben bu isimlerin hiç birinin böyle bir şey yapacağını sanmıyorum. Örneğin Bülent Hamdi Cingil.

   Benim şahsi görüşüm şudur. Bülent Hamdi Cingil, Yenişehir Belediye Başkanlığına yeniden aday olmayınca AK Parti kendisini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Daire Başkanı yaptı. O görevini bitirince de Osmangazi Belediye Başkan yardımcısı yaptı. Yeni kuruluşundan bu yana ekmeğini yediği AK Parti’ye kesinlikle ihanet etmez benim bildiğim Cingil. Yani YRP ile uzaktan yakından hiçbir ilişiğinin olduğunu sanmıyorum.

   SP’nin bu seçimde ada çıkarmayacağını ve ittifak yaptığı CHP’nin adayını destekleyeceği konuşuluyor siyasi kulislerde. Bir ilginç kulis bilgisi daha İYİ Parti ile CHP’nin kesinlikle ittifak yapmayacağı ama Zafer Partisi ile yapabileceği konuşuluyor.

   İster misiniz CHP ile Zafer Partisi ittifak yapsın ve Yenişehir’i de Zafer Partisi’ne bıraksın. Sen seyreyle CHP’deki cümbüşü.

   Bu arada Ercan Özel hala CHP ile İYİ Parti’nin ittifak yapacağı ve adayın da kendisi olacağı hayallerini kurduğu da konuşuluyor kulislerde.

   Gelelim iktidar partisi AK Parti’ye.

   AK Parti geçtiğimiz seçimde Cumhur İttifakı kapsamında aday çıkarmadı ve MHP’yi destekledi. Bu seçimde gönülleri kendi adaylarının çıkmasından yana.

   Burada vatandaş ikiye ayrılıyor. Hatta AK Parti’li seçmenler ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Büyük bir bölümü ki bunların içinde partinin etkili isimleri de bulunuyor. ‘Neden Yenişehir’i AK Parti’ye versinler. Biz geçen seçim kaybettik bu şansımızı. -Adını bile anmak istemiyorum aslında ama partililer söylediği için anıyorum- Adnan Kamıl ile Süleyman Çelik kavgası bize Yenişehir’i kaybettirdi.

Bu saatten sonra Yenişehir’i kesinlikle AK Parti’ye vermezler. Bu yüzden ittifak yine MHP’ye verir ve bizde MHP’nin adayının ardından seçim çalışmalarına katılırız.

   Bir kısmı da özellikle şu an parti yönetiminde bulunan bazı isimlerde yeniden Yenişehir’i AK Parti’ye vereceklerinin hayalini kuruyorlar. Aslında çok ilginç AK Parti şu an yine iktidar ama Yenişehirli AK Parti’liler belediyeyi bırakınca sanki iktidarı kaybetmiş gibi etkilendiler. Halbuki bıçaklarının iki tarafı da hala kesiyor. Hala itibarından hiçbir şey kaybetmemişler.

   MHP’ye gelince tarihlerinde ilk kez Belediye Başkanlığını kazandılar. İttifak Yenişehir’i MHP’ye verince MHP ve AK Parti’liler şok oldu. Ancak Belediye Başkanı Davut Aydın, daha ittifak yokken MHP’den aday adaylığını açıklamıştı. Cumhur İttifakının Yenişehir’i MHP’ye vermesi onun şansına oldu. Eğer bu baştan belli olsaydı MHP’de en az 10 tane aday adayı çıkardı. Ama Allah Davut Aydın’a nasip etti.

   Her neyse vatandaşın büyük bölümü 31 Mart seçimlerinde yeniden Davut Aydın’ın Cumhur İttifakının adayı olacağı yönünde. Bunun bir çok nedeni var. Davut Aydın, Belediye Başkanlığı döneminde kimseye tepeden bakmadı. Herkese eşit mesafede durdu. Ciddi anlamda büyük hizmetleri oldu. Hayal edilen bir çok projeyi o gerçekleştirdi. Üstelik seçimde verdiği sözlerin tümünü gerçekleştirdi. Bu nedenle yeniden Cumhur İttifakının adayı Davut Aydın’ı olması kuvvetle muhtemel.

   Bu arada kamuoyunda küçük bir kesim de gerek MHP kanadının küskünleri ve gerekse AK Parti’ye verilmemesini hazmedemeyen küçük bir kesim Davut Aydın’ı desteklemeyeceklerini kısık sesle dillendiriyorlar. Yine büyük bir kesim de onlar vermese de Davut Aydın geçen 5 sene de kendi seçmenini de oluşturdu. Bu kayıp böylece telafi edilir diyorlar.

   Gelelim en can alıcı noktaya. Vatandaş bu saydığım isimlerin içinde kimin belediye başkanı olacağını da söylüyor.

   CHP ile İYİ Parti ayrı ayrı çıkacağı için bu durumda Davut Aydın göbeğini kaşıya kaşıya belediye başkanı olur.

   Bunu ben demiyorum vatandaş diyor.

   Kalın sağlıcakla.  


Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler