ELVEDA YA ŞEHRİ RAMAZAN

Habibe ŞAHAN
21 Ekim 2021
0
    
476

Yine mübarek  bir ayın arefesine geldik.Yarın bayram. Ramazan ayı pandemiden dolayı  zaten buruk  başlamıştı  tıpkı geçen yıl ki ramazan gibi. İki yıldır farklı bir ramazan geçiriyoruz.
   Eski ramazanlar öyle çok uzakta değil. İki yıl  öncesinde kaldı. Kalabalık iftarların bereketi ve güzelliğinden uzak kaldık. Toplu kılınan camilerin tıklım tıklım olduğu teravihlerden de. Beraber okunan  hatimlerin , mukabelelerin feyzini de özledik. O mukabeleler sadece Kur'an okumaktan  öte bir paylaşma ortamıydı da.
   Birbirimizin  sıkıntısından, probleminden haberdar olma ortamı. Tıpkı  kalabalık  iftarların midelerden çok  ruhu doyurduğu gibi.
   Pandemiyle birlikte bireyselleştik, yalnızlaştık, kabuğumuza çekildik. Ramazanın güzelliği  aile içinde kaldı. Son gelen yasaklarla evlere kapandık. Tek sosyal alanımız marketler  oldu. Çoğu esnafımızın iş yeri uzun süredir kapalı. Haliyle işsiz kalan, evinin geçimini gündelik işlerle karşılayan insanlar az değil. Bu mübarek ayda   hayır ve hasenatta yarışabildiysek ne mutlu. Paylaşmanın güzelliğini hissedebildiysek te ne mutlu. Zekat, fitre ve sadakalarımız inşallah en güzel yerlere ve gerçek  ihtiyaç sahiplerine ulaşmıştır. Bu konuda  çevremde ve toplumumuzda çok hayırsever ve samimi arkadaşlarım olduğunu görmek  güzel. Tabi bu bizim görevimiz zaten.
   – Mallarını Allah yolunda infak edenler, sonra infak ettikleri şeyin peşinden başa kakmayan ve eziyet vermeyenlerin ecirleri Rableri Katındadır, onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara 262) .ayette buyrulduğu üzere. Rabbim ibadetlerimizi, ettiğimiz  hayır  ve hasenatları kabul buyursun inşallah.
   Tam bayrama gireceğimiz   sırada terörist  İsrail ' in hep yaptığı gibi Mescid-i Aksa' ya saldırısı; masum  çocuk ve insanların ölümü hepimizi  derinden üzdü. İsrail  halkına beddua Filistinli kardeşlerimize  dualar gönderdik. Sosyal medyada paylaştık tepkimizi. Facebook, instagram ve tivıttırda da. Oysa medyayı  ve sosyal ağları elinde tutan onlar. Bizim tepkilerimizi,  sesimizi istedikleri  anda kısabilecekler. Öylede oldu. Paylaşımlarımıza ve yorumlarımıza  engel kondu. Dünya duysa da ne değişirdi? İsrail'in arkasında sırtını dayadığı Amerika ve İngiltere varken. Yine onlar kan dökmeye, can almaya devam ederlerdi.   

   Müslümanın  canı cehenneme mantığı değişmeyecek onlar için. Nerde o kadar aktivist, sivil toplum kuruluşları,  sanatçılar vs... Bir hayvan için, bir ağaç için ayağa kalkanlar nerde?
Allah sonumuzu hayr etsin. Bizim  bizden başka  dostumuz yok. Bunu hepimiz biliyor  ve görüyoruz.
   Bu bayram. Ama içimden bayram kutlamak, güzel bir mesaj yazmak gelmiyor. Tek diyeceğim,  bayramsa bayramınız mübarek ola... 


 Kültür Kurs

Yazar

Habibe ŞAHAN


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler