EMEĞİNİZE SAĞLIK

Harun SAK
10 Kasım 2023
0
    
195

10 Kasım Atatürk'ü anma programı Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  görevlendirmesi ile Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlandı.

   8.55 te heykel meydanında Atatürk anıtına çelenklerin konulması ile başlanan program 9.30 da Ömer Halisdemir Kültür Merkezinde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Dr. Salih Erol yaptı. Salih Erol yaptığı konuşmada, ‘Büyük insanlar, toprağa derinlemesine kök salan ulu çınarlara benzerler; önce bedenleri ve icraatlarıyla yaşarlar; öldükten sonra ise fikirleri yaşamaya devam eder.

    Milli Mücadelemizin başkomutanı; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, seksen beş yıl önce bugün bu saatlerde aramızdan ayrıldı. O, daha ölmeden on iki yıl önce, 1926’da, büyük bir sükûnet ve inançla şöyle demiştir: “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebed pâyidâr kalacaktır”.

   Biz biliyoruz ki, eser bırakmadan gidenler ölür ancak; ardından eser bırakanlar ise insanlığın zihin ve gönüllerinde yaşamaya devam ederler. Atatürk, büyük eserler bırakan müstesna bir liderdir. Ülkesini seven; milletine bağlı her Türkün kalbinde Atatürk sevgisi dâima özel bir yer tutmaktadır. Çünkü, onun bize bıraktığı en büyük eser, şu an üzerinde yaşadığımız ve geçenlerde 100. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.

Şunu unutmayalım ki Atatürk ve arkadaşları Türkiye Cumhuriyeti’ni hiç de öyle kolay kurmadılar. Dört bir koldan Anadolu’yu işgal eden emperyalist devletlere karşı askeri ve siyasi zaferler kazandılar. Tam da bu zaferlerin kazanıldığı, Kurtuluş Savaşı’nın bittiği anda “Savaş bitti” diye sevinenlere Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın cevabı oldukça düşündürücüdür: “Savaş, asıl şimdi başlıyor!”.

   Peki, neydi, üstelik, kurtuluşun hemen arkasından başlayacak olan o asıl savaş??

   Evet, en büyük savaş cehalete karşı, içeride verilen savaştır ve biz cehaleti yendiğimiz gün en büyük zaferi kazanacağız. Bunun için en büyük görevlerden biri de biz öğretmenlere düşmektedir. Zirâ, “Cumhuriyet, bizden fikri hür; vicdanı hür nesiller yetiştirmemizi bekler”.

Atatürk: “Cumhuriyeti biz kurduk; onu yaşatacak olan sizlersiniz” demiş ve bilhassa Türk gençliğinden ümitli olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

   Bir ülkeyi yaşatacak; onu ileriye taşıyacak olan en önemli unsurların başında ekonomi, bilim ve sanat gelmektedir. Bu gerçeğin farkında olduğu içindir ki, Atatürk:

“Askeri ve siyasi zaferler ne denli büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlandırılmadıkça kalıcı olmayacaktır” demiştir. “Hayatta en hakiki mürşid ilimdir” diye yolumuzu aydınlatan feneri işaret etmiş;  “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözüyle de sanatın insan ve toplumdaki yaşamsal önemine dikkat çekmiştir.

   Türk edebiyatının önde gelen temsilcilerinden Necip Fazıl Kısakürek’in deyişiyle: “Milli kahraman Atatürk, beşer tarihinde sayısı birkaçı geçmeyen hakiki millet kurtarıcılarından biridir. O, ölüm hükmü giydirilmiş bir milleti şahlandırdı. O, Türk’e hem Türk’ü, hem de Avrupalıyı inandırabildi. Samsun’a çıkışından İzmir’e girişine kadar hiç kimse onun taşıdığı iş, kıymet ve imânı taşıyamamıştır. Atatürk’ün inkılapçı tarafına gelince, o, asker tarafından bile büyüktür. Milli kahramanın ölümü önünde duyduğumuz matem hissini, tek bir emniyet hissiyle teselliye muktediriz. Teknesinde Atatürk’ü yoğuran soylu Türk milletinin, için için tekevvünleriyle aynı çapta kahramanlara daima gebe kalacağı emniyetidir tesellimiz” 

Unutmayalım ki, Atatürk bir eylem adamıdır. O, oturup sadece söz söyleyenlerden değildir. Sözlerinin hepsini gerçekleştirmek için ömrünün sonuna kadar çalışmıştır: “Beni övme sözlerini bırakınız. Cumhuriyetimiz için daha neler yapacağız, ona bakalım!” diyen de bizzat kendisidir. Bizler, geçmiş birikimlerimizin bir zerresini dahi göz ardı etmeden çağın gerektirdiği özelliklerle donanmak zorundayız.

   Mustafa Kemal halktan biri olarak doğmuş; Atatürk soyadını vatan ve millet uğrunda yaptığı icraatlarıyla, sonuna kadar hak ederek bizzat Türk Milletinden almıştır. Eseri cumhuriyet; karakteri tam bağımsızlık olan büyük insanı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz’ dedi.

   İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 10 Kasım ile ilgili yaptığı yarışmalarda  birinci olan şiir ve kompozisyonun okunduğu; resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında ilk üçe girenlere ödüllerin verildiği programda Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin "Yolundayız " adlı sunumu ile Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi edebiyat öğretmeni  Esra Mine Ekimci 'nin koordinatörlüğünde hazırlanan oratoryo büyük beğeni topladı.

   Sunuculuğunu Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi edebiyat öğretmeni Ayşen Doğruer 'in yaptığı program protokol üyelerinin hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

   Okul müdürü Suat YİĞİT programda emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik ederken, öğretmen sunumu içerisinde bizzat programda olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.


Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler