GEÇ KALMIŞ BİR YAZI

GEÇ KALMIŞ BİR YAZI

Harun SAK
03 Nisan 2023
0
    
767

Mübarek Ramazan ayına birkaç gün kala önemli bir gelişme yaşandı Yenişehir’de. Bir çoğumuz yüzeysel olarak geçiştirdik bu önemli gelişmeyi.

   Türkiye’nin önemli kuruluşlarından MİGROS, mülkiyeti hazine ve belediyeye ait 40 bin m2’lik araziyi 30 yıllığına kiraladı.

   Bu 40 bin m2’lik arazinin 18 bin m2’si kapatılarak dev bir paketleme tesisi yapılacak. Bu tesis bana göre Yenişehir tarımını şahlandıracak bir tesis.

   Bu tesis sayesinde bir taşla bir çok kuş vurulmuş olacak aslında.

   Öncelikle sürekli 300 kişilik istihdam sağlanacak. Yenişehir üreticisi ciddi para kazanacak. Yenişehir tarımında çok önemli ürün çeşitliliği gerçekleşecek. Bunun yanı sıra nakliye sektöründe de çok ciddi artışlar olacak.

   Belediye Başkanı Davut Aydın, neredeyse 2 yıldan bu yana bu konu ile ilgili çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdi. Adeta iğne ile kuyu kazarak bu günlere getirdi bu projeyi.

   Başkan Aydın, 4 yıllık görev süresince hep garantici bir başkan oldu. Ne diyelim adam garantiyi seviyor. 2 yıldan bu yana bu projeden bilgi sahibi olmamıza rağmen ser verdi sır vermedi. Her sorduğumuzda bekleyin dedi. Ne zaman ki protokol imzalandı o zaman açıklama yaptı. Geçtiğimiz haftalarda bir yazı kaleme almıştım. ‘ADAM ŞOVU SEVMİYOR’ diye.

   Gerçekten de başka bir Belediye Başkanı olsaydı bu konuyu günlerce gündemde tutar. Her hafta bu konu ile ilgili bir açıklama yapardı. Bunun örneklerini çok yaşadık biz bunca yıldır.

   Ama Belediye Başkanı Davut Aydın, sessiz ve derinden gidip iş garantiye binince mütevazi bir açıklama yaptı.

   Açıklamayı yaptığı günkü heyecanını görmenizi isterdim. Gerçekten çocuklar gibi şen ve bir o kadar da mutluydu. Kim olsa aynı şeyi yapardı bu büyük yatırım karşısında.  

   Toplamda 250 milyonluk bu yatırım 20 ay içinde faaliyete geçecek. Gerçekten de Yenişehir’de Şişe Cam ve YESAN’dan sonra yapılan en büyük yatırımlardan birisi bana göre. Tarıma dayalı bir ekonomisi olan ilçemizde tarımsal yatırımlar bizleri fazlasıyla mutlu ediyor ve umutlandırıyor. Yenişehir tarım kenti ve tarımla kalkınmak zorunda. Gıdanın çok önemli olduğu günümüzde bu tür yatırımların önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Belki şu an farkında değiliz ama gelecek yıllarda bu yatırımın ilçemize katkısını hep birlikte göreceğiz.  

   Bakın bu proje faaliyete geçtiğinde Yenişehir’de iyi tarım artacak ve kaliteli ürünler Türkiye’nin her yerine gönderilecek. Üretici ürünlerini yok pahasına satmayacak. Üretici kazanınca Yenişehir kazanacak. Yenişehir kazanınca hepimiz kazanacağız.

   Yenişehir’de YESAN tamamlandığında, yine YESAN’ın yanına yapımı düşünülen gıda sanayi yapılınca ve bu tesis faaliyete geçtiğinde göreceksiniz Yenişehir’in çehresi değişecek.

   Neresinden bakarsanız bakın ilçemizin önünü açacak olan bu projede emeği geçen başta Belediye Başkanı Davut Aydın olmak üzere herkese yürekten teşekkür ediyorum. MİGROS’a ilçemize yapacağı bu yatırım için teşekkür ediyorum. Bana öyle geliyor ki artık Yenişehir makus talihini yenmeye başladı. Kabuğumuzu kırmaya başladık bu yatırımlar sayesinde. Göreceksiniz gelecek yıllar Yenişehir bölgenin parlayan yıldızı olacaktır.

   Bu anlamda Belediye Başkanı Davut Aydın’ın hakkını vermeden geçemeyeceğim. Sessiz ve iyi niyetle görev sünesince ilçesine güzel işler yapmaya devam ediyor. Bir çok belediye borç batağında yüzerken ve elindeki gayrimenkulleri satarken başkan Aydın, bırakın satmayı belediyeye bir çok gayrimenkul kazandırıyor.

   Biliyorum şimdi başkan Aydın’ın sevmeyenler derneği kızacak bana bunları yazdığım için ama gerçek bu. Güneşi balçıkla sıvayamazsın. Atalarımız ne güzel söylemiş marifet iltifata tabidir diye. O zaman biz de iltifat etmemiz lazım. Hakkını vermemiz lazım yani.

   Sonuç olarak, yukarıda da yazdığım gibi Yenişehir artık kabuğunu kırmaya başlamıştır. Yapımı devam eden yatırımlar Yenişehir’in ekonomisin şahlandıracağı gibi kaliteli bir göçün de gelmesine katkı sunacaktır. İşsizlik bitme noktasına gelecek. İş sıkıntısı nedeniyle büyük şehirlere göç eden ilçenin gençleri tekrar köylerine dönmeye başlayacaklardır. Belki bir çoğumuz farkında değiliz ama gerçekten Yenişehir yepyeni bir şehir olacak bu yatırımlardan sonra.

   Yıllardır özlemini çektiğimiz Yeni bir şehir özlemimizin bitecek olması bile beni heyecanlandırıyor. Ne diyelim tüm bu gelişimlerde Belediye Başkanı Davut Aydın’a nasip oldu. Ne mutlu ona.

   İşçi olarak girdiği Belediyede çeşitli kademelerden sonra rabbim O’nu belediyenin en tepesine oturttu. O’da bunun farkında bana göre. Yaptığı çalışmalar bunu gösteriyor.

   Ne diyelim hizmet etmek başkandan taktir etmek biz Yenişehirlilerden.  


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler