KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Ahsen Name KANLI
27 Haziran 2023
0
    
308

Bayramlar, tatiller gibi özel günler beslenme rutinlerimizin değiştiği vakitler fakat ağzımızın tadını bozmadan, dengeyi kurarak bu günleri keyifle geçirmek mümkün.

 

-          Önce besin hijyeni. Havaların sıcak olduğu bu günlerde bakteri oluşumu çok daha hızlı olacaktır. Etleri dinlendirirken serin bir ortamda, temiz bir zeminde olmasına dikkat edin.

-          Uzun süre poşette tutmayın.

-          Etler +4 derecede buzdolabında 1-2 gün kalabilir. Uzun süre bekletmeden, tüketilecek kadar porsiyonlara ayırıp derin dondurucuya atılmalı.

-          Özellikle kolesterol değerleri yüksek, kalp – damar hastalıkları olan kişilerde aşırı kırmızı et tüketimine dikkat. Porsiyonlamada aşırıya kaçmadan, yağsız kısımlarından tercih etmek önemli.

-          Sofralarda rutinde olduğu gibi lif kaynaklarını ihmal etmeyin. Çeşitli salatalar ve zeytinyağlılar ile sofranızı renklendirin.

-          Özellikle insülin direnci ve diyabeti olan kişilerin kahvaltı ve akşam yemeği arasında öğün yapamadıklarına, proteinden zengin bir ara öğün yapmalarında fayda var. Ayran – ceviz, kefir – meyve, yulaf lapası gibi pratik tercihlerde bulunulabilir.

-          Bayram ziyaretlerinin değişmez ikramı tabiki baklava. Şeker ve yağ anlamında zengin olan bu besini tadında bırakmak gerekiyor.

-          Gün içerisinde baklava- sarma ikramlarından tükettiğiniz miktar kadar akşam öğününde ekmek, pilav gibi karbonhidrat kaynaklarını azaltabilirsiniz.

-          Zaten şeker tüketiminin arttığı bu günlerde, şekerli / asitli içecek ikramlarını geri çevirmekte fayda var.

 

Keyifli, mutlu bayramlar

 

Diyetisyen Ahsen Name KANLI


 Kültür Kurs

Yazar

Ahsen Name KANLI


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler