MİSAFİR HALININ ÜSTÜNE SIÇMAZ

MİSAFİR HALININ ÜSTÜNE SIÇMAZ

Harun SAK
09 Ağustos 2023
0
    
1544

Resmen insanların sabırlarını sınıyorlar. Gün geçmiyor ki heykel meydanında ya da millet bahçesinde malum kişiler kavga etmesin.

   Hem öyle bir kavga ki resmen gövde gösterisi. Bir birlerini yiyorlar ama bizim de huzurumuzu bozuyorlar.

   Biz Türk halkı olarak misafiri severiz eyvallah. Gerektiğinde ekmeğimizi de bölüşürüz buna da eyvallah. Ama misafirliğin de bir adabı vardır.

    Bunlar öyle bir misafir ki gelip halının ortasına sıçıyorlar resmen.

   Misafir geldikleri ülkemizde kendi ülkelerindeki gibi yaşamak istiyorlar. Sevgi yok, saygı yok, kültür yok. Yok oğlu yok yani.

   Neyi paylaşamıyorlarsa sık sıkta kavga edip bizlerin huzurunu bozuyorlar.

   Heykel meydanından aşağıya doğru akşam saatlerinden sonra insanlar gezmeye korkar oldu. Ne zaman ne olacağı belli olmuyor.

   Acımasızlar. Kavga ettiklerinde gözleri hiçbir şeyi görmüyor. Karşısındaki hiç önemli değil. Neresine denk geliyorsa ve ellerine ne geçiyorsa acımasızca vuruyorlar.

   Bakın beyler bir yerlerden gelmişsiniz bu ilçeye. Bu ilçe insanı size kucak açmış, ev vermiş, iş vermiş. Ama siz yemek yediğiniz kaba sıçıyorsunuz. Üstüne üstlük bunu sık sık yapmaya başladınız. Sebebi ne olursa olsun yaptığınız kavgalar artık insanları germeye başladı. Utanmanız sıkılmanız yok. Çevrenizdeki insanları hiçe sayıp adeta gövde gösterisi yapıyorsunuz.

   Millet parkı çevresinde gezinirken görüyoruz. Sere serpe bulduğunuz her yerde yatıyorsunuz. Çevrenizden geçen hanımlara öküzün trene baktığı gibi bakıyorsunuz. Çarşıda yürürken insanların üstüne üstüne yürüyorsunuz. Dedim ya ne saygınız var ne de sevginiz. Kendi rahatınızdan başta hiç kimsenin rahatını düşündüğünüz yok.

   Yaşadığınız mahallelerde ne kural tanıyorsunuz ne bir şey. İnsanların sizden rahatsız olmasının hiçbir önemi yok sizin için. Siz sadece kendinizi düşünüyorsunuz.

   Yenişehir gerçekten çok talihsiz bir dönemden geçiyor bu ara. Özellikle Suriyeliler ve Güneydoğudan gelen tarım işçileri yaşam kalitemizi tamamen düşürmeye başladı. En kötüsü de sayıları her geçen gün artıyor. Ellerini kollarını sallaya sallaya geliyorlar ilçeye. İlçenin dört bir yanı çadırlarla çevrilmiş durumda. Akşam 5’ten sonra pazara çıkmanız imkansız. Pazarda boş boş gezen yüzlerce Suriyeli genç. Alış veriş yapmıyorlar bir şey yapmıyorlar. Dediğim gibi boş boş gezip hanımlara öküzün trene baktığı gibi bakıyorlar.

   Adamlar artık o kadar tozuttular ki tarlalardan patates, soğan çalıp sanki kendi mallarıymış gibi çuval çuval satıyorlar.

   Artık herkes farkında ki tehlike her geçen gün daha da büyüyor.

   Kendi dükkanlarını açıyorlar ne vergi veriyorlar ne de hijyene dikkat ediyorlar. Yenişehirli esnaftan alış veriş bile yapmıyorlar. Vergi kayıtları olmadığı için işletme açış ruhsatı olmadıkları için hiçbir yerde kayıtları yok. Bu yüzden denetlenmiyorlar da.

   Beyler tehlike her geçen gün artıyor farkında mısınız?

   Farkına vardığımız da geç olmasından korkuyorum.

   İlçeyi yönetenler acilen ilçe merkezine şu anki Kaymakamlık binasının yakınına acilen bir polis merkezi oluşturmalılar. Yenişehir’de artık emniyet teşkilatının daha da geliştirilmesi güçlendirilmesi lazım. Böyle giderse artık Yenişehir’de en az 20 kişilik bir Çevik Kuvvet birimi oluşturulması lazım.

   Yenişehir’de suça karışan, hırsızlık yapan, kavga eden kim olursa olsun derhal sınır dışı edilmesi lazım.

   Güneydoğu’dan gelen tarım işçileri kavgaya karıştıkları anda derhal ilçeden gönderilmesi lazım. Adamlar hastanenin içinde resmen terör estiriyorlar. Bir birlerini kıyasıya dövüyorlar, hastanenin bilgisayarlarını kırıyorlar ellerini kollarını sallaya sallaya gidiyorlar.

   Böyle giderse ulusal basında Yenişehir sık sık böylesi olumsuz olaylarla anılacaktır. Bu da ilçemizin tanıtımı açısından hiç de hoş olmaz.

   Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Her ne olursa olsun bu ilçeye misafir olarak gelen bu kavgacı tipler hadlerini bilmek zorundalar. Biz onlara değil onlar bize ayak uydurmak zorundalar. Burası Suriye, Şam değil. Burası Türkiye ve burasının kültürü de kuralları da farklı. Misafir gelip halının ortasına sıçamaz. Bu nedenle akıllarını başlarına alsınlar artık. Bakın insanların sabırları taşmak üzere. Bu sabrı taşırmadan kendinize çeki düzen verin. Bu ilçede yaşayıp ekmek yemek istiyorsanız adam gibi yaşayan. Yoksa defolup gidin.

   İlçemiz yöneticileri de artık bu işe ciddi ciddi el atıp bir daha böylesi olayların önüne geçmelidir.     


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler