NEY KURSLARI DEVAM EDİYOR

Harun SAK
16 Eylül 2022
0
    
341

Yenişehir Belediyesi bünyesinde Matay Spor Tesisleri'nde, geçen yıl Veli Kenan Şimşek tarafından verilmeye başlanan ney eğitimi, bir aylık aranın ardından devam ediyor.

   Ney hocası Veli Kenan Şimşek yaptığı açıklamada, ‘Geçmişi milattan önceye dayanan ney, kültürümüzde ve özellikle tasavvuf musikisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bir kamış iken koparılıp işlenmesi, kamışın dokuz boğumdan oluşması, yedi perde açılması gibi unsurlara birtakım anlamlar yüklenmiş ve ney, çeşitli düşünce ve öğretilerin de sembolü haline gelmiştir. Nefesi doğru kullanmayı ve dolayısıyla kişisel kontrolün, aynı seslere yılmadan üflenmesi ile sabrın öğretisini gerçekleştirdiği düşünüldüğünde, neyin bir enstrümandan öte bir yerde tutulmasının ve kazandığı anlamların temelleri anlaşılabilir.

   Bununla birlikte, neye önem kazandıran unsurlar, sadece ilişkilendirildiği dini ve felsefi görüşler değildir. Çeşitli araştırmalar neticesinde, ney sesinin insan sesine en yakın ses olduğu savunulmaktadır ve dinginleştirici bir etkisinin bulunduğu kabul edilmektedir.

   Ney öğrenimine ilişkin ise kursiyerler, enstrümanın sanıldığı kadar zor öğrenilmediğini dile getirmektedirler. Bu konuda istikrar sağlamayan ve gerekli özeni göstermeyen kişilerin ses çıkarma ve nefes kullanımı konusundaki olumsuz söylemleri, eğitim almak isteyen bireylerin hevesini kırmaktadır’ dedi.

   Yenişehir’de ney kursu, 2021 yılının ekim ayından itibaren Yenişehir Belediyesi bünyesinde, Veli Kenan Şimşek tarafından Matay Spor Tesisleri'nde verilmektedir. Yaz döneminde kursa bir ay ara verilmiş, eğitim bu hafta yeniden başlamıştır. Kurs haftada bir gün verilmektedir ve hem ilk kez eğitim alacak; hem de üflemeye ara vermiş olup devam edecek öğrenciler için açıktır. Yaş sınırlaması bulunmamaktadır, kursiyerin yaş ve seviyesine uygun eğitim sağlanmaktadır.

   Katılmak isteyenler, hocamız Veli Kenan Şimşek'e (05353823040) ulaşabilir.


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler