ÖĞRENCİLERE SÜT İKRAMI

Harun SAK
24 Mayıs 2023
0
    
110

Akçeşme İlkokulu Toplantı Salonu’nda ilkokul öğrencileri ve anasınıfı öğrencilerine süt dağıtılırken, sütün faydalarını anlatan sunum yapıldı.

   Her yaştaki insana süt içme alışkanlığı kazandırmak, süt tüketiminin artırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda toplumu bilinçlendirmek ve daha dinamik bir toplum yapısı oluşturmak amacıyla düzenlenen Dünya Süt Günü’nde Yenişehir’de 12 okulda toplam 4 bin 50 öğrenciye süt dağıtıldı ve topluca süt içildi.

   Çocuk ve gençlerin yanı sıra 40 yaş üstü insanların da süt içmeleri gerektiğine işaret eden İl Tarım Müdürü Hamit Aygül, “Tüm öğrencilerimizin sabah akşam süt içmeleri gerekir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Hayvansal protein kaynaklarından en önemlisi süttür. Tüm öğrencilerimizin sabah akşam süt içmeleri gerekir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Hayvansal protein kaynaklarından en önemlisi süttür. Vücuttaki kas, kemik ve doku gelişimi için süt tüketmeniz gerekir. 40 yaşında üzerinde insanların da sabah akşam süt tüketmesi lazım” dedi.

   Aygül ayrıca, ‘Besinsel açıdan mükemmel ve vazgeçilmez gıda olarak nitelendirilen süt insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Kemik gelişiminin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein ve vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde önemli rol oynamaktadır.

            Her yaştaki insana süt içme alışkanlığı kazandırmak, süt tüketiminin artırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda toplumu bilinçlendirmek ve daha dinamik bir toplum yapısı oluşturmak amacıyla Süt Günü etkinlikleri yapılmaktadır

            Dünya Süt Günü ile süt ve süt ürünlerinin insan sağlığına olan olumlu etkileri hakkında toplumu bilinçlendirmek ve süt tüketimini teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Ayrıca kurumumuz çalışmalar ve denetimlerle de süt işletmelerimizin önemli bir konuma gelmesi için büyük çaba göstermektedir. İlimiz 107 adet süt işleme tesisi ve 810.000 ton işleme kapasitesi ile Türkiye’de önemli bir potansiyele sahiptir. Bu işleme tesislerinden 5 tanesi Yenişehir ilçemizde faaliyet göstermektedir. Ayrıca ilimizde 60 adet hastalıktan ari çiftliğimiz olup yine bu çiftliklerden 8 tanesi de Yenişehir ilçemizde yer almaktadır’ dedi.

   Belediye Başkanı Davut Aydın da sütün önemine dikkat çekti. Öğrencilerden düzenli olarak süt içmelerini ihmal etmemelerini isteyen Başkan Aydın, “Sabah akşam süt için, her yaştan insana faydalı bir üründür süt. İçmeyenlere içmelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

   Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna ise “Sloganımız, ‘Her gün 1 bardak süt için, süt içirin.’ Buradan hareketle vitamin ve mineral bakımından dünyanın en zengin gıdasının süt olduğunu unutmayın. Süt 40’tan fazla besin öğesini bir arada içeren en sağlıklı, doğal sıvı besindir” dedi.

   Akçeşme İlkokulu’nda düzenlenen etkinliğe Bursa İl Tarım Müdürü Hamit Aygül, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdür V. İrfan Karakuş, Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akın, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, Yönetim Kurulu Üyeleri Türker Tekin, Bekir Turhan ve Salih Uysun ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler