SARIBAL: BORÇ ÇİFTÇİYİ NEFESSİZ BIRAKTI

SARIBAL: BORÇ ÇİFTÇİYİ NEFESSİZ BIRAKTI

Harun SAK
21 Ekim 2021
0
    
650

Çiftçinin içine girdi borç girdabı nedeniyle üretim yapamaz hale geldiğini kaydeden, kredilerle hayatta kalmaya çalıştığını kaydeden CHP Genel Başkanı Tarım Politikaları Başdanışmanı Orhan Sarıbal, şöyle devam etti:

   Haziran ayında çiftçi borcu 148 milyar

   “Çiftçi borcu her yıl katlanarak artıyor. BDDK verilerine göre 2004 yılında çiftçimizin bankalara olan toplam borcu 5,1 milyar liraydı. Bu yılın Haziran ayında çiftçinin borcu bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %22,6 artarak 148 milyara ulaştı. Çiftçimizin son bir yılda 27,2 milyar lira kredi kullandığı anlaşılıyor. Yani çiftçi bankalardan kredi çekerek ayakta kalmaya çalışıyor. 2006 yılında bu hükümet döneminde çıkarılan Tarım Kanunun 21. Maddesine göre çiftçiye verilecek doğrudan destek miktarı GSYH’nin %1’den az olamaz. Ama çiftçiye verilen destekler hiçbir zaman bu oranı yakalamadı. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bugüne çiftçinin yasal olarak 121 milyar lira alacağı var. Şimdi bu 121 milyar çiftçiye ödense bile çiftçi içine girdiği bu borç girdabından kurtulamıyor.”

   Çiftçi bitmiş demektir

   Borçları her yıl katlanan çiftçinin üretimden çıkmak zorunda bırakıldığını belirten Sarıbal, “Özellikle aile çiftçiliği yapan küçük çiftçiler artan borçlar karşısında sosyal güvencesi olan BAĞ-KUR primini ödeyemez hale geliyor, tarlasını, bağını bahçesini satıp üretimden çıkıyor. 2002 yılından bugüne 35 milyon dönüm tarım alanı üretimden çıktı” dedi.

“Düşünün son bir yılda çiftçi toplam 22 milyar lira destek alırken, onun çok üzerinde 27,2 milyar lira kredi kullanıyor” diyen Sarıbal, sözlerini şöyle tamamladı:

   “Bu yıl bu desteği 24 milyara çıkaracaklarını söylediler ama daha destekler çiftçinin eline geçmeden, sadece mazota getirilen zam ile 2 milyar lira çiftçiden geri alındı. Sadece bu da değil. Tarımsal girdi teminine destek amacıyla verilen tarımsal destekler çiftçilere zamanında ödenmiyor. Girdilerin hepsi ithal olduğu için de döviz kuruna bağlı olarak neredeyse her hafta zam görüyorlar. Dolayısıyla da destekler çiftçinin eline geçene kadar erimiş oluyor. Kısacası ülkenin çiftçisi kendisine verilen desteğin çok üzerinde borçlanıyorsa, yeni kredi çekerek borçlarını döndürebiliyor ve her yıl borçları katlanarak artıyorsa, tarım bitmiş demektir” diye konuştu.


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler