SİZE GÖRE EN DEĞERLİ VARLIĞINIZ NEDİR?

SİZE GÖRE EN DEĞERLİ VARLIĞINIZ NEDİR?

Aslı Aydın PITRAKLITAŞ
22 Şubat 2023
0
    
405

Bu soruyu çalışanlarınızın her birine sormanızı istiyorum. Hatta kendinize de … En değerli varlığımız nedir hakikaten? Her birey muhakkak farklı cevaplar verecektir. Bu soru bir iş güvenliği sorusu olarak bir fabrikada tüm çalışanlara soruldu ve çok farklı cevaplar alındı. Kızım/oğlum, annem/babam, eşim cevapları çoğunluktaydı. Ama para olmazsa olmaz, en değerli varlığım param diyen ile de karşılaştık!! 

Bu soruyu tüm çalışanlarınıza sorduktan sonra verilen cevapları alıp bir havuzda toplamanızı istiyorum. Ardından çalışanlarınız için bir oda hazırlayın ve teker teker çalışanlarınızı bu odaya alın. Çalışanlarınızın bir kısmını bu odaya gözleri bağlı olarak alın. Hiç bir şey görmeden girdikleri bu odada sağa sola çarpacaklar elbette. Onlara hiç müdahale etmeyin. Sadece 10 dakika bu odada bırakın. Daha sonra göz bandını açın ve ona kendisini gözleri bağlıyken nasıl hissettiğini sorun.

Farklı bir grup çalışanınız için ise odayı farklı düzenleyin. İçeriye bir müzik sistemi kurun. İçeri giren çalışanınıza da dışardaki sesi hiçbir şekilde duyamayacağı bir kulaklık takın ve odaya alın. İçeride bir müzik çalacak ve odadaki diğer insanlar müziğe eşlik ederken içeri giren çalışanınız hiç bir şey duymadığı için eşlik edemeyecek ve odadan dışarı çıktığında kendisine sorun lütfen; kendini nasıl hissediyorsun?

Emin olun ki alacağınız cevap hep aynı. ”ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM” Bu testin amacı da bu zaten. Kendini çok kötü hissetmen!!En başa dönelim. Yani sorumuza. Size göre en değerli varlığınız nedir? Havuzda topladığınız tüm cevaplar çöpe gidiyor bu testten sonra. Çünkü aslında en değerli varlığımız kendimiziz!!Çünkü biz varsak ve sağlıklıysak etrafımızdakiler var. Sanırım hiç birimiz hayatımızı yatağa mahkum ve başkasının bakımına muhtaç yaşamak istemeyiz!!

Biz İş güvenliği uzmanları olarak her gün çalışanlara eğitimler veriyoruz, sunumlar yapıyoruz. Ama inanın bu deney kadar hiç biri etkili olmuyor. Bir çalışana koruyucu gözlüğünü takmalısın yoksa kör olursun!! Yada kulağına kulaklık takmalısın yoksa işitme kaybı yaşarsın!!diye defalarca anlatmak yerine bu testi uygulamanızı öneririm. Emin olun tüm eğitimlerden çok daha etkili oluyor…İş kazalarının olmadığı güzel günlere…

 

 

ASLI AYDIN PITRAKLITAŞ

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI


 Kültür Kurs

Yazar

Aslı Aydın PITRAKLITAŞ


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler