SORUMLU BAKANLIKTIR

Harun SAK
26 Temmuz 2022
0
    
602

Son günlerdeki tırtıl istilası Bursa’da ayçiçeği tarlalarında mahsüle zarar verdi. Çiftçileri ziyaret eden CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, tarlalardaki zararın yüzde 60’lara ulaştığını bunun da etiket fiyatlarına yansıyacağını söyledi ve sorumluluğun bakanlıkta olduğunu belirtti.

   Marmara’da ekili tarım arazilerinde etkili olan çayır tırtılı zararlısı, gıda fiyatlarında yeni bir riski beraberinde getirdi. Son günlerde Bursa, İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Bilecik gibi kentlerde görülen tırtıl istilası, ayçiçeği tarlalarındaki rekoltenin düşmesine neden olabilir. Yenişehir Çamönü köyündeki ayçiçeği ekili arazilere giderek çiftçileri ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili ve aynı zamanda Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, tırtıl istilasından dolayı tarlalarda en az yüzde 51 kaybın olduğunu söyledi.

‘Mahsül azaldı’

   Tırtıl istilasının başta ayçiçeği olmak üzere domates ve biber ekili alanlarda yarattığı tahribatın etiket fiyatlarına yansıması bekleniyor. Orhan Sarıbal, ayçiçeğinin büyümeyeceğini ve içindeki danelerin yeterli oranda olmayacağını belirterek yağ oranının azalacağını ifade etti. Sarıbal’ın ziyaret ettiği çiftçiler, “Bu tarlalar zamanında ilaçlanmış olsaydı bugün bu kaybı yaşamazdık” dedi. Çiftçiler sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl dönümde 200 kilo mahsül aldık bu sene 100 kilo vermez bu tarla.”

‘Bakanlık üretim sürecinde uyarmalıydı’

   Sarıbal, yaşanan sorunun zamanında denetim yapılmamasına bağladı ve şöyle devam etti: “Zamanında denetim yapılmadı. Tarım İlçe Müdürlüğü’nde çalışanlar zamanında köyleri ziyaret etti. Bu önlenebilirdi. Bir bitkinin midesi de beslenebileceği organı yapraklarıdır. Güneşle ışıkla birlikte topraktan aldığı suyla birlikte tabya beslenmesini sağlar. Yaprağı olmayan bir ayçiçeği yeterli ürün vermez. Bu yaprak gitmişse sağlıklı verimli ayçiçeğinden bahsedemezsiniz. Bakanlığın bütün üretim süreci boyunca bunu takip edip çiftçiyi uyarması lazımdı. Çiftçiye ulaşılabiliyor, denetleme yapılabiliyor. Ancak iş işten geçtikten sonra bunu yaptılar.

‘Sorumluluk yetkilere ait’

   Sarıbal, tırtıl istilasının her yıl olduğunu ve farklı bitkilerde de sorun yaratabileceğine dikkat çekti. Ancak zararlı tür ile ilgili mücadele edildiği için etkisinin azaldığını sözlerine ekleyen Sarıbal, tırtılın ayçiçeğine gelip birdenbire çoğalıp 20 günlük süre zarfında zarar oluşturduğuna dikkat çekti. Sarıbal, tırtılın yabancı ot fazlalığına ve iklime bağlı olduğunu da anlatarak bakanlığı eleştirdi: “Tarım İl Müdürlüğü ve bakanlık kendi görevini gerçekleştirmedi. Sorumluluk yetkililere ait.”

   CHP Yenişehir İlçe Örgütü’nden Erkan Erdem de Sarıbal’a paralel ifadeler kullandı. Erdem, bakanlığın bilgilendirme yapması gerektiğini ancak bu bilgilendirmenin yapılmadığını anlattı. Erdem, ilaç desteği yapılması gerekliliğine dikkati çekerek, istila gerçekleştikten sonra bakanlığın harekete geçtiğini ve işin işten geçtiğini belirtti.

 


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler