SUYA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORLAR

Harun SAK
23 Kasım 2021
0
    
450

Bursa Su Kolektifi, suyun çöle döndüğü bir dünyada suya ses olmak için altıncı kez Bursa Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

   Bursa Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü önünde altıncı kez bir araya gelen Bursa Su Kolektifi, kurumlara görevlerini yerine getirmeleri için çağrıda bulundu.

   Bursa Su Kolektifi, müsilaj sorununa, adalar üzerindeki yetkilerin koruma adı altında tek adama devrine, Karacabey’de gerçekleşen toplu balık ölümlerine, Şebinkarahisar’da meydana gelen çevre felaketine ve Kirazlıyayla benzerliğine ilişkin çeşitli çevre sorunlarına dikkat çekti.

   İklim krizinin dünyanın su döngüsünü bozduğunu, düzenli yağışların yerini ya kavurucu susuzluğa, açlığa ya da sellerle bozguna ve yıkıma bıraktığına dikkat çeken Şafak Erdem, Türkiye’nin iklim krizinden en çok etkilenecek ülkeler arasında olduğunu belirtti.

   Türkiye’nin susuzluğu, açlığı, felaket boyutunda orman yangınlarını daha önce hiç yaşamamışız gibi bilinçsizce iklim krizini daha da arttıran projelere, yeni termik santrallere, enerji yoğun çalışan tesislere izin verildiğini belirten Erdem, “Bugün burada AKP hükümetini bir kez daha uyarıyor, termik santrallerden başlayarak kömürlü tesisleri kapatmaya, ormanları yok eden projeleri iptal etmeye, suyun kirlenmesini ve ticarileşmesini engellemek için derhal plan yapıp uygulamaya almaya davet ediyoruz.” dedi.

   “İleri arıtma tesisleri kurulması için derhal harekete geçilsin”

   Marmara Denizi’nin sorumsuzca kirletilmesinin sonucunda denizi oksijensiz bırakan müsilaj nedeniyle milyonlarca balık ve diğer deniz canlısının öldüğüne dikkat çeken Şafak Erdem, “Biz daha önceki ay ondan önceki ay burada söylediğimiz gibi Bakanlığa bir kez daha kirliliği azaltın ve derhal acil önlemler alın diyoruz. Bunun için şüphesiz Marmara’ya boşalan bütün kirli suları ve müsilajı oluşturan fosfor ve azotu da arıtacak ileri arıtma tesisleri kurulması için derhal harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Karacabey’de toplu balık ölümleri yaşanıyor

   12 Kasım’da Karacabey halkının Canbalı Deresi’nde bir kez daha toplu balık ölümlerine tanık olduğunu aktaran Erdem, insan boyunda yayın balıklarının dahil binlerce balığın oksijen yetersizliğinden suyun yüzeyine akın ettiğini ve öldüğünü söyledi.

Bu olay geçmişte de değişik tarihlerde çok kez yaşandığını hatırlatan Erdem, “En son 2018 yılında Karacabey halkının ve Karacabey’li yaşam savunucularının ısrarlı çabaları sonucu Susurluk Şeker Fabrikası atık havuzunda kaçak olduğu belirlendi ve ceza kesildi. Ancak aynı sorun bu yıl tekrar gözlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman ile Sağlık Bakanlıklarını bir kez daha uyarıyoruz. Görevinizi yapın ve derelerimizdeki kirliliğe son verin.” açıklamasında bulundu.

Giresun’da atık barajı patlaması sonucunda tehlikeli atıklar gölete karıştı

   19 Kasım’da Giresun’un Şebinkarahisar İlçesi’nde, Yıldız Holding’in Nesko adlı şirketine ait maden atık barajının patladığını ve 1. sınıf tehlikeli atıkların Kılıçkaya Göleti’ne karıştığını aktaran Erdem, Yedikardeş Köyü halkının tarlalarının, bahçelerinin zarar gördüğünü ifade etti.

Sürdürülebilir madencilik, Avrupa standartlarında madencilik gibi süslü kelimelerin gerçekliğinin görüldüğünü belirten Erdem “2011 yılında aynı holdinge ait Kütahya’daki tesislerinde atık barajı patlaması sonucu tonlarca siyanürlü su toprağa karışmış, 2020’de Gümüşhane’de zehirli maden atık borusu patlamış ve yine Şebinkarahisar’da da 2018’de yine sızıntılar sebebiyle toplu balık ölümleri gerçekleşmişti. Yetkililer duymasa da felaket geliyorum diye bas bas bağırmıştı.” şeklinde konuştu.

“Meyra Madencilik projesine derhal son verin”

   Bir başka ekokırım projesinin de Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nde Kirazlıyayla Köyü’nde yükselmekte olduğuna dikkat çeken Erdem, “İnşaatı devam eden Meyra Madencilik’in projesinde 3,8 milyon metre küplük atık barajı heyelan bölgesine, dere yatağına, Yenişehir Ovası’na, 1. derece deprem bölgesine ve köyün yerleşim alanına 100 metre mesafede inşa edilmektedir.    

   Şebinkarahisar’da yaşanan bu felaket geleceğimize projeksiyon tutmaktan farksızdır. Meyra Madencilik projesine derhal son verin!” çağrısında bulundu.


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler