TAŞIMA SUYLA TARLA SULUYORLAR

Harun SAK
05 Eylül 2023
0
    
438

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Tayfun Sırman, besleneceği kaynak olmaması nedeniyle kuruma noktasına gelen Terziler Göleti'nde incelemelerde bulundu.

   Sulama göletinin 2015 yılında projelendirildiğini ve 2017 yılında yapımının tamamlandığını hatırlatan Sırman, "Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin plansız seçim vaatlerinden biri olarak hayata geçirilen bu gölet, kendisini besleyecek bir su kaynağı olmadığı için kurumaya yüz tutmuş durumda. O günlerde Yenişehir’in Terziler, Kızılköy ve Eğerce köylerindeki 15 bin hektarlık alanın sulanmasının sağlayacağı duyurulmuştu. Şimdiyse bölge çiftçileri Aktaş Mevkii'nden sağladıkları taşıma suyla tarlalarını sulamaya çalışıyorlar" dedi.

   Yenişehir Terziler Köyü'nde 2017 yılında inşa edilen sulama göletinin kendisini besleyecek bir su kaynağı olmaması nedeniyle kurumaya yüz tutması bölge çiftçisini hayal kırıklığına uğrattı. Bölgeye giderek incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Tayfun Sırman, "Terziler Köyümüzdeki sulama göleti 2015 yılında projelendirildi ve 2017 yılında yapımı tamamlandı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin plansız seçim vaatlerinden biri olarak hayata geçirilen gölet kendisini besleyecek bir su kaynağı olmadığı için kurumaya yüz tutmuş durumda. Bölge çiftçisi Aktaş Mevkii'nden tarlalarını su taşıyarak sulamaya çalışıyor" diye konuştu.

"SU HATTI DA İNŞA EDİLMEDİ"

   O günlerde Yenişehir’in Terziler, Kızılköy ve Eğerce köylerindeki 15 bin hektarlık alanın sulanmasını sağlayacağının duyurulduğunu vurgulayan Sırman, "Ancak gelinen süreçte gölet beslenecek su kaynağı olmadığı için kurumaya yüz tuttu.  Bölge çiftçisi yetiştirdiği fasulye, domates, mısır gibi ürünlerin tarlada çürümeye terk etti" dedi.

Göletin sağlıklı bir su kaynağı olmadan inşa edildiğini ifade eden CHP İlçe Başkanı Sırman, komşu köy Köprühisar'dan çekilecek 7 kilometrelik su hattı projesinin de yapılmadığına dikkat çekti. Sırman gerekli teknik incelemelerin yapılarak sulama göletinin çiftçinin hizmetine sunulacak biçimde düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler