TEBRİKLER HÜSNÜ KEMAL HOCAM

TEBRİKLER HÜSNÜ KEMAL HOCAM

Harun SAK
12 Haziran 2023
0
    
562

Haziran ayı gelince bütün okullar etkinlik yarışına giriyor. Kimileri bu durumdan rahatsız. Benim de bu konu ile ilgili rahatsız olduğum bir konu var.

   Bir çok okulumuzun etkinliği çakıştığı için hepsine katılamıyorum ve üzülüyorum. Aslında elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum. Ama bazılarından bilgimiz olmuyor, bazıları bir biri ile çakışıyor, bazılarına da özel işlerimizden dolayı katılamıyorum. Aslında bununla ilgili bir planlama yapılsa ve her okul ayrı bir günde yapsa etkinliklerini bence daha güzel olur diye düşünüyorum.

   Bu etkinlikler bir sezon boyunca hazırlanıp bizlerin beğenisine sunulan etkinlikler. Hepsi emek harcanmış bir birinden değerli etkinlikler. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Fırsat verildiğinde bizim çocuklarımızın neler yapabileceğini bizlere gösteren etkinlikler.

   Ben burada Halk Eğitim Merkezi’ni bir parantez açmak istiyorum. 33 yıllık gazetecilik yaşamım da bir çok halk eğitim müdürü ile çalıştım. Bir çok etkinliğine katıldım. Her bir müdür elinden geldiğince emek harcadı ve bayrağı Hüsnü Kemal Yılmaz hocama devretti. Hüsnü Kemal Yılmaz geldikten sonra gözle görülür değişiklikler başladı Halk Eğitimde. Kurs çeşitleri arttı. Kursiyerler çoğaldı. Dikkat ediyorum her kesime dokunuyor halk eğitim. Kim ne kursu isterse şartları tamamladıktan sonra o kurs açılıyor. Yok yok yani halk eğitim merkezinde.

   Düşündüğümüzde ne kadar önemli bir görevi yerine getiriyor halk eğitimler. Kısıtlı imkanlarına rağmen, kısıtlı mekanına rağmen çevre ilçelerdeki halk eğitim merkezlerinden daha faal ve daha da etkin.

   Halk Eğitim Merkezi müdürü Hüsnü Kemal Yılmaz hocam ve Müdür yardımcıları Mehtap Kutlu ile Erkan Yıldırım ile birlikte uyum içinde çalışıp halk eğitim merkezini zirveye taşıdılar. Burada elbette kadrolu öğretmenler ile usta öğreticilerin de hakkını vermeden geçmemek lazım.

   Bu yıl yine halk eğitim yaptığı etkinliklerle adından sıkça söz ettirdi. Yaptığı sergiler, sergilediği gösteriler, müzik korolarının verdiği konserler, yapılan tiyatro gerçekten mükemmeldi.

   Bu arada dikkatimi çekti Hüsnü Kemal Yılmaz geldikten sonra halk eğitim merkezi Belediye ile uyum içinde bir çok ilki gerçekleştirdi. Burada belediye başkanı Davut Aydın’ın hakkını da vermek lazım. Açılan her kursa maddi ve manevi her türlü desteği sağlamış belediye. Özellikle Üniversiteye hazırlık kurslarında bütün maddi yük belediyenin sırtında. Yapılan kurs da bana göre halk eğitimin açtığı en faydalı ve anlamlı bir kurs. Bir çok yavrumuz bu kurslar sayesinde hayallerine kavuşuyor. Geçtiğimiz yıl Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesini kazanan yavrularımız oldu. Bundan büyük hizmet olabilir mi. Bu kursların açılmasını sağlayan ve kurslarda görev alan bütün öğretmenlerime saygılar sunuyorum.

   Biz yavrularımız için böylesi kurslar açmaz isek, böylesi etkinlikler düzenlemez isek, onların vakitlerini değerlendirecekleri alanlar kurslar açmaz isek sonra çok kahroluruz ve pişman oluruz. Bu yüzden halk eğitimin önemi bir kez daha çıkıyor karşımıza.

   Bakın Yenişehir Halk eğitimi  merkezi  2022 yılında toplam  94 ü  meslek edinme olmak üzere 374 kurs açmış. Bu kurslarda 4961’i bayan 3366 erkek olmak üzere toplam 8327 kursiyer eğitim almış. Bu sayı 54.000 nüfuslu ilçemizin yaklaşık olarak % 15 ine denk gelmektedir. Ayrıca bu toplam kurs sayısına şu an 90 öğrenci ile devam eden, tüm kitap ve deneme masraflarının Yenişehir Belediyesi tarafından karşılandığı üniversite sınavlarına hazırlık kursları dahil değil. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı ilk beş ayında da toplam 138 kurs açılmış ve bu ilk 5 ayda 3200 kursiyere ulaşmış. Hüsnü Kemal Yılmaz bu yılki hedeflerini 10.000 kursiyer olarak belirlemiş ve halen 74 kurs da  devam ediyor.  

   Yani neresinden bakarsanız bakın ‘İYİ Kİ HALK EĞİTİM VAR’ ilçemizde.

   Elbette bu işler tek başına olmuyor. İlçe Kaymakamı Rahmi Köse, Belediye Başkanı Davut Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz destek vermese bu kursların yarısı bile açılamaz. Yani el ele verildiğinde nelerin olabileceğini gösteriyor bize halk eğitim.

   Aslında Halk eğitimin en önemli eksikliği binasının yetersiz olması. Bursa yolunda tamamlanma aşamasındaki yeni binaya geçildiğinde ben bu kurs çeşitlerinin ve kursiyer sayılarının artacağına eminim. Yeter ki fırsat verelim, yeter ki iyi niyetle isteyelim. Yani bu benim işim demeyelim.

   Atalarımız ne güzel söylemiş ‘Marifet İltifata Tabidir’ diye. Hüsnü Kemal Yılmaz müdürümüz göreve geldiği günden bu yana canla başla çalışıp didiniyor. Bu çalışmasının karşılığını da fazlasıyla alıyor.

   Ben bir kez daha Halk eğitim merkezi müdürümüz Hüsnü Kemal Yılmaz olmak üzere bütün Halk eğitim personelini yürekten kutluyorum. İlçemize yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Dokundukları her bir gönül için onları minnettarım.

   İYİ Kİ VARSINIZ.


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler