TÜKETİCİLERE UYARI

TÜKETİCİLERE UYARI

Harun SAK
19 Kasım 2021
0
    
698

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketici haklarını korumaya yönelik çalışmalarını hızlandırdıklarının altını çizdi.

   Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin en fazla şikayet ettiği konular ile ilgili açıklamalarda bulundu. En fazla çarşı pazar alışverişlerinde ayıplı mallar,  internet üzerinden yapılan alışveriş ve abonelik sözleşmeleri üzerinden şikayet aldıklarını belirten Başkan Yılmaz, tüketicilere seslendi.

"TÜKETİCİLER HEM MALINDAN HEM PARASINDAN MAĞDUR OLMAKTADIR"

   Tüketici haklarını korumaya yönelik çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, ''Özellikle internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilere, kurumsal firmalardan alışveriş yapmalarını öneriyorum. Merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olmayan şirketlerden alışveriş yaptıkları takdirde, olumsuzluk yaşanması durumunda karşıda muhatap bulmakta sorun yaşanabilmektedir. Tüketici hem malından hem parasından mağdur olmaktadır. İnternet üzerinde kişi bazından açılan veya çok düşük fiyatla sunulan mallar konusunda tüketicilerimizin son derece dikkatli olmasını öneriyorum'' diyerek tüketicileri uyardı.

   Ayıplı mal ve hizmet alışverişlerinde tüketicilerin yanlış bilgisi olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamada, tüketicilerin çarşı pazar alışverişlerinde 15 günlük cayma bedeli hakkı olmadığını, geçmiş dönemde satın alınan bir malın fiziki kusurları nedeniyle 1 aylık sürede itiraz hakkı olduğunu, satın aldığı mallar konusunda bir ayıp veya kusur söz konusu değil ise bir cayma hakkı olmadığını söyledi. Yılmaz, ''Tüketicinin satın aldığı mallarla ilgili bir ayıp veya kusur 6 ay içinde ortaya çıkar ise kanun, o kusurun alındığı gün olduğunu kabul eder" diyen Başkan Yılmaz, "Özellikle elektronik ve mobilya gibi ürünler üzerinden tüketici, ürünü satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde 4 seçimlik hakkını kullanabilir. Tüketici, iade ve para talebi, tamiratı, ayıp oranında indirim ve ürünün yenisi gibi taleplerde bulunabilir'' dedi.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ MAĞDUR EDİYOR

   "Son dönemlerde en fazla söz edilen tüketici sorunlarına değinen Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, şöyle devam etti: "İnternet hizmeti veren firmaların cayma bedeli tutarı var. Herhangi bir sağlayıcıdan hizmet alıyorken, başka bir hizmet tarafından aranarak, aldatıcı ve saldırgan satış yöntemi ile savunmasız ve beklemediği anda üzerinde düşünmeden aboneliğe zorlanan tüketici, cayma bedeli ile karşılaşmaktadır. Sözleşme taahhüt süresi dolmadan başka şirketlere onay verilmemeli, bilinmeyen ve tanınmayan firmalara abone olunmamalıdır. Henüz herhangi bir konudan alışveriş yapmadan önce, derneğimizi arayarak, kendi haklarını koruyan bir dernekleri olduğunu, savunmasız olmadıklarını, hakları konusunda bilgi edinmenin en doğru yol olduğunu söylemek isterim. Tüketici haklarını her zaman savunmaya devam edeceğiz."

 


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler