YILDIZLI PEKİYİ

YILDIZLI PEKİYİ

Harun SAK
26 Şubat 2023
0
    
526

6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketinin ardından Yenişehir yöneticileri STK’lar ve Yenişehir halkı gerçekten olağanüstü bir çaba ile sınıfı geçtiler bana göre. Hepsinden Allah razı olsun.

   Depremin olduğu ilk günden itibaren Bursa yolunda bulunan spor kompleksi anında yardım toplama merkezine dönüştürülerek gelen yardımlar düzenli bir şekilde deprem bölgesine sevk edilmeye başlandı.

   İlginçten deprem bölgesine giden ilk tır ve ilk konteyner Yenişehir’den gitti. Bütün Türkiye gerçekten birlik oldu ve depremin yaralarını sarmak için canla başla çalıştı ve halen de çalışmaya devam ediyorlar.

   Yenişehir’deki yardım toplama merkezine günün her saati gidip bu mutluluklara ortak olmaya çalıştım. 7’den 77’ye kadar ilçemizde yaşayan her memleketten ve her yaştan vatandaşımız elinden geldiğinin fazlasını yaptı diyebilirim. Bir çok ilçede nakliye için tır ve kamyon sıkıntısı yaşanırken bizim ilçemizde organizasyonun kusursuz olması nedeniyle böyle bir sıkıntı hiç yaşanmadı.    

   Özellikle Kaymakam Rahmi Köse Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar ve Belediye Başkanı Davut Aydın’ın önderliğinde bütün Yenişehir el birliği yapıp yardımların düzenli bir şekilde deprem bölgesine ulaşmasını sağlamak için gerçekten olağanüstü çaba harcadı. Belediyenin tüm personeli, öğretmenler, emniyet mensupları, din görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden gecenin son saatlerine kadar canla başla çalıştılar.

   Deprem bölgeleri ile yaptıkları görüşmeler neticesinde hangi bölgeye ne ihtiyaç varsa nokta atışı yapmaya özen gösterdiler. Vatandaşların gönderdikleri yardımların bir zerresinin bile ziyan olmaması için her birini büyük bir titizlikle ayırıp, kolilere yerleştirip bir an önce bölgeye gitmesini sağladılar.

   47 tır gitti deprem bölgesine. Bakın neler vardı bu tırlarda. 7329 battaniye, 4275 hijyen paketi, 4605 kuru gıda paketi, 1343 ısıtıcı, 2240 bebek bezi ve maması, 4870 giyim eşyası, 297 bin su, 1300 yatak, yorgan ve yastık, 100 adet sabun, 800 adet erkek bayan mont, 797 bay bayan bot, 500 kefen, 82 bin ekmek ve poğaça, 1000 turşu ve konserve, 14 jeneratör, 10 hilti, 33 konteyner, 30 ton un, 16 ton hayvan yemi ve 198 ton odun ve kömür olmak üzere 244 ton malzeme gönderildi. Bu bana göre gerçekten son derece önemli bir rakam ve tümü Yenişehir insanının katkıları ile gönderildi.

   Düşünün küçücük çocuklar kapı kapı gezip kalem sattılar gelirini buraya bağışladılar. İnsanlar marketlere akın akın gidip küçük büyük demeden bütçelerinin el verdiği şekilde yardıma koştular. Maddi durumu olmayan insanlar bedenleri ile yardıma geldi. Nakliyeci esnafımız para pul düşünmeden nakliye işini halletti. Kısacası Yenişehir topyekün yaşanan felaketin yaralarını sarmak için gece gündüz hiç durmadan çabaladı durdu.

   Bizim için bir sınavdı bu ve Yenişehir’in her ferdi bu sınavdan başarı ile geçip sınıfı geçti bana göre.

   Sadece bununla da bitmedi elbette. Deprem bölgesinden ilçemize gelen depremzede vatandaşlarımızın yaşantılarını kolaylaştırmak için de bir sınav verildi ve bunda da başarılı olundu.

   Gelen vatandaşlarımızın evleri Kaymakamlık, Belediye, İlçe Milli Eğitim, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğünden yapılan ekiplerle tek tek ziyaret edilip bütün ihtiyaçları yine Belediye tarafından giderildi. Bu ziyaretlerin bazılarına bende katıldım. Depremzede vatandaşlarımızla bire bir sohbetler ettim. Gerçekten her biri tüm Yenişehir halkına duacılar. Örneğin engelli bir vatandaşımız da vardı gelen misafirlerimizin içinde. Belediye anında bir hasta karyolası ve hasta yatağı götürmüş eve. Kaymakamlık evde sağlık hizmeti ekiplerini anında göndermiş. Bunun gibi daha neler neler.

   Ama en çok etkilendiğim ise, Hatay İskenderun’dan gelen depremzede kardeşimiz Şenay Çamlı oldu. Bakın kendi ağzından dinleyelim yaşananları; ‘Gerek Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse ve gerekse Belediye Başkanı Davut Aydın bizi kendi evimizde gibi hissettirmek için ellerinden geleni yaptılar. Allah herkesten razı olsun. Ben Polisliğe hazırlanıyordum. Belediye Başkanı Davut Aydın, bana bu konuda da yardımcı oldu. Düzce Üniversitesinden diplomamın alınması gerekiyordu. Başkanımız bizzat Üniversiteyi arayarak diplomamı kendi evine getirtti ve bana teslim etti. Allah nasip ederde polis olabilirsem tayinimin Yenişehir’e çıkmasını isteyeceğim. Sizin bize gösterdiğiniz ev sahipliğini hayatım boyunca unutmayacağım. Yenişehir benim ikinci memleketim oldu artık. Bana ve kardeşime kitap desteğinde bile bulunuldu burada. Sizlerin yaptığınızı hiç kimse yapmaz. Yenişehir’den ayrılıp memleketim olan İskenderun’a gideceğim ama yüreğim ve dualarım hep Yenişehir’de kalacak. Allah bütün Türk milletinden ve Yenişehir halkından razı olsun. Rabbim kimselere böylesi acıları bir daha yaşatmasın’

   Düşünün hayatında varlığını bile bilmediği bir ilçeye geliyorsunuz ve kısa sürede hayatınızın en anlamlı günlerini yaşıyorsunuz. Şenay kardeşimize bu duyguları yaşatan herkese yürekten teşekkür ediyorum.

   Son sözümde ilçede bulunan ve her şeye maydanoz olan bazı siyasilere. Bu yardımlar Yenişehir halkı tarafından yapıldı. Her siyasi görüşten insanlar getirdi bu yardımları. Şov yaptığınız kadar keşke gelip buraya elinizi taşın altına koysaydınız. Sosyal medyada şov yapmaya maymunluk yapmaya benzemiyor tabi bu işler. Böylesine önemli bir işi bile yüzünüze gözünüze bulaştırdınız ya yuh olsun size.  


 Kültür Kurs

Yazar

Harun SAK

harunsak@gmail.com


Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
Kültür Kurs
Facebookta Biz
www.harmangazetesi.com
Kategoriler